Článek
Barbie, Lego, Hot Wheels, Seva jsou všechno značky, které již desítky let patří mezi nejčastěji zmiňované u hraček, o které si děti píšou Ježíškovi. A ani letos tomu navzdory moderním technologiím nebude jinak.
V top 12 hraček letošních Vánoc ve světě tak bude jak Barbie mořská panna, která mění barvu, tak autodráha Massive Loop Mayhem od Hot Wheels či další hračky spjaté s populárními filmy, jako jsou Star Wars, Paw Patrol či Jurský park.
Mezi nejdražší hračky z top 12 patří kouzelný hrnec Magic Mixies Cauldron, který dětem umožňuje vykouzlit plyšovou hračku, jehož cena se pohybuje kolem 2500 Kč.
Světelná show s vánoční tematikou od umělců z celého světa zavítala do Los Angeles
Retro hračky z dob socialistického Československa
U nás pak děti stále ocení hračky z éry před rokem 1989. Často se jedná i o stmelující element hned několika generací, jelikož vzpomínky a vyprávění se v ten okamžik stávají součástí každé hry.
Mezi nejoblíbenější hry té doby patřily např. stavebnice Merkur, Seva, také igráčci, ale i hry jako Člověče, nezlob se či Dostihy a sázky. Tyto hračky rozhodně ještě nepatří do starého železa. I dnešní děti baví.
Ne všechny normalizační věci totiž byly špatné. I mezi nimi se našla celá řada nápaditých a nadčasových kousků, které dokážou ocenit i současné generace.
Mezi ty nejdokonalejší pak patří především stavebnice Merkur, jež slaví své úspěchy již několik desítek let i ve světě. Starší generace si ji pamatují především jako školní pomůcku pro praktické vyučování, jelikož si díky ní mohly děti osvojit řadu dovedností.
Největší Muzeum her vyrostlo v Praze. Nadchne retro nadšence i milovníky virtuální reality
Mezi vzpomínkové pak patří určitě i tzv. stavebnice BLOK. Přelstít protihráče ve hře Logik, to dokázalo pobavit děti i dospělé. Nad Rubikovou kostkou trávily hodiny celé rodiny...
Velmi oblíbené byly i klasické karty od černého Petra po prší nebo deskové hry jako dáma či šachy. V 80. letech neexistovala zajímavější společenská hra než Dostihy a sázky. Večery u ní trávily celé rodiny.
Céčka – původně vyráběná jako součást závěsů do oken a dveří – se záhy stala u dětí cenným sběratelským artiklem. Děti si je mezi sebou měnily nebo s nimi hrály tzv. čáru - „hazardní hru“, při níž ten, kdo hodí nejblíže k čáře, vyhrává vsazená céčka ostatních hráčů.
Loutkové divadlo patřilo mezi ty vůbec nejoblíbenější hračky, které děti skutečně milovaly.