Hlavní obsah

Recept na milovské perníčky, které jsou hned měkké

Každý rok upeče Petra Kovaříková desítky kil perníčků podle receptu z rodné Vysočiny. Jaké má tipy na zdobení polevou a proč už nemusíme s pečením perníčků spěchat, aby „stihly“ změknout?

Foto: Filip Zvěřina a archiv Petry Kovaříkové

Ilustrační foto

Článek

Milovské perníčky

Nejlepší jsou, když je jíte rovnou z plechu!

INGREDIENCE:
80 dkg hladké mouky4 lžíce medu
24 dkg moučkového cukru2 rovné lžičky jedlé sody
10 dkg změklého másla nebo rostlinného tukucca 1 lžíce perníkového koření (skořice, badyán, anýz, kdo chce, může dát stopově pepř)
4 celá větší vejce
Na polevu:
1 bílek1 5–18 dkg moučkového cukru (podle velikosti bílku)

POSTUP:

  1. Všechny suroviny zpracujte dohromady, ideálně ručně. Někdo rozpouští tuk a v něm med, ale pokud je máslo změklé a med dokážete lžící nabrat nebo naškrábnout, není to potřeba.
  2. Těsto vypracované dohladka nechte odležet přes noc v chladu. Pak vyválejte na asi centimetrovou vrstvu a vykrajujte libovolné tvary a pokládejte na plech vyložený pečicím papírem.
  3. Pečte na 180 °C. Po vytažení z trouby ještě horké potřete rozšlehaným vejcem, aby měly perníčky hladký povrch. Po zchladnutí můžete zdobit.
  4. Poleva: Šlehejte bílek s cukrem tak dlouho, až bude poleva tuhá a lesklá, ručním mixérem to trvá 4–5 minut. Mnoho kuchařek uvádí, že poleva by měla ze lžíce skapávat, ale taková je řídká. Dobrá konzistence je, když vám odpadávají větší kusy.
Foto: Filip Zvěřina a archiv Petry Kovaříkové

Ilustrační foto

TIP: Luxusní varianta: Barevný marcipán vyválejte na tenký plát. Vykrajujte tvary shodné s upečenými perníčky. Na povrchu můžete opatrně otisknout ornament, použít lze třeba dětská tiskátka. Marcipán na vychladlý perníček „přilepte“ švestkovými povidly nebo hustší marmeládou dle chuti.

Plán pečení vánočního cukroví vám pomůže minimalizovat stres

Vánoce

Perníčkové patero

  1. Kdysi, když se pekly klasické perníky vytlačované do formy, platilo, že potřebují odležet. Těsto bylo složené jen z medu a mouky, takové potřebovalo na změknutí opravdu hodně času. Jinak ale počítejte s tím, že perníčky, které jsou ihned po upečení měkké, časem malinko ztvrdnou. Při dobrém uskladnění (suché a chladné místo) však opět brzy krásně změknou.
  2. Tradiční perník je zdobený bíle, ale doba je rozmařilá a také dětem se víc líbí barevný. Dejte ale pozor, potravinářské barvivo charakter polevy změní – natáhne se a je víc elastická.
  3. Ke zdobení použijte nejlépe sáček na zamrazení potravin, protože je dost pevný.
  4. Se zdobením si příliš nelamte hlavu. Když se nepovede rovná čára, „opravíte“ ji tečkou. A nebuďte smutní z toho, že nemáte dokonale vymalované perníčky. I ten největší mistr potřeboval kdysi získat rutinu. Pokud nejste mimořádně zruční a pečete a zdobíte jednou či dvakrát do roka, získáte ji jen těžko.
  5. Perníček je k jídlu, není to umělecké dílo. Občasná nedokonalost nevadí, naopak. Pokud si na pečení přece jen netroufnete, můžete si dobrotu oceněnou značkou Regionální produkt Vysočina objednat na milovske-pernicky.cz.

Vánoční perníčky: recepty na tradiční, hned měkké a bílkovou polevu

Vánoce
Související témata:

Výběr článků

Načítám