Článek
I přesto, že by Vánoce měly být svátkem klidu a pohody, ne vždy tomu tak doopravdy je. Nedostatek času na nákup dárků, ale i realizace vánoční výzdoby a cukrovinek, to vše způsobuje návaly stresu, který oslabuje imunitu, což je ideálním prostředím pro vznik nemoci, například obávané chřipky.
Ani vdechování studeného vzduchu není pro naše dýchací cesty prospěšné, a v kombinaci s oslabenou imunitou končí mnohdy zánětem.
V zimě nás trápí záněty dýchacích cest
Nejčastěji jde o záněty horních cest dýchacích, převážně chřipku či nachlazení. Nejčastějším rizikovým faktorem je chladné počasí s ranními mrazíky a přechod z mrazu do přetopených prostor, ať už kancelářských budov, do škol, nebo domácnosti.
Pro přenos infekčních virových onemocnění jsou také riziková obchodní centra, kde se ale před Vánocemi vyskytuje většina z nás.
Jak rozpoznat chřipku od nachlazení? |
---|
Chřipku charakterizuje náhlý nástup nemoci s horečkami nad 38 stupňů Celsia, bolest hlavy a zimnice. U nachlazení jde většinou jen o rýmu, kašel a bolest v krku. |
Nejdůležitější je klid na lůžku
Pokud nás chřipka opravdu „skolí”, je velmi důležité nepřecenit své síly a nesnažit se ji svépomocí přechodit.
„Doporučuji jednoznačně klid na lůžku a dostatečný příjem tekutin. Na snížení horečky užíváme léky s obsahem paracetamolu. Nezapomínejte ovšem vždy důkladně přečíst příbalový leták a pečlivě dbát na doporučené dávkování, aby byl lék co nejvíce účinný,” říká lékařka Kristýna Zárubová z Fakultní nemocnice v Motole.
Důležitá je prevence
Jak se nepříjemné chřipky vyvarovat? V první řadě je velmi důležité soustředit se na pestrý jídelníček.
„Vychutnejte si nefádní a nejednotvárnou vyváženou stravu, která bude obsahovat vitamíny z čerstvého sezónního ovoce či zeleniny, a vlákninu, která podporuje zdravou mikroflóru střev,“ doporučuje Ivona Nováková, manažerka ze společnosti Nominal.
Může se Vám hodit na službě Zboží.cz: