Hlavní obsah

Peklo otevřelo brány. Pražským výstavištěm prošly dvě stovky děsivých krampusů

Praha-Holešovice

Průvody čertů krampusů jsou v Česku čím dál oblíbenější. Stovky děsivých alpských pekelníků se prošly o víkendu i Výstavištěm Praha. Na jedné z největších akcí svého druhu v Česku nechyběla kamera Novinek.

Pražským výstavištěm prošly dvě stovky děsivých krampusůVideo: Michaela Bartošová, Novinky

Článek

Holešovickým výstavištěm prošlo v neděli odpoledne a večer 205 českých a rakouských pekelníků, čarodějnic, černých andělů, smrtek a dalších postav.

Skupiny krampusů někdy tvořily celé rodiny včetně teenagerů a dětí. Nejmladší krampusačce v pražském průvodu bylo sedm let.

„Při odpolední family show jsme krampusy prosili, aby byli na diváky mírnější a klidnější, teď večer si to můžou užít a řádit dle potřeby,“ vysvětlovala v úvodu akce programová manažerka Výstaviště Praha Renata Lišková, jaké pokyny čerti dostali. Někteří tak návštěvníky proháněli a naoko děsili, jiní se s nimi přátelsky fotili. Součástí byla i ohňová a bubenická show.

Foto: Novinky

Krampus show na Výstavišti Praha

Do strašidelných krampusů se zamiloval na první pohled, teď je doma vyrábí. Maska stojí desetitisíce

Lifestyle

Trasa letošního průvodu, který se tu konal počtvrté, měřila celkem 600 metrů. „Trochu jsme ji zkrátili, předchozí ročník to byl skoro kilometr – a to bylo opravdu dlouhé, protože kostýmy krampusů jsou velmi těžké, a když vám třeba ještě sněží, což se stalo loni, tak ještě víc ztěžknou,“ zmiňovala Lišková.

Kostým za desetitisíce

„Moje maska váží do sedmi kilo, jsou na ní pravé rohy, pásek se zvonci váží 10 až 15 kilo a kostým tak nějak podobně. Je to všechno pravá kůže,“ popisoval sedmnáctiletý účastník průvodu Jan Zvonař. Propriety sehnal v rakouských dílnách a dal za ně kolem 50 tisíc korun.

Do krampusů se zamiloval už v osmi letech, když se díval na jejich průvody na internetu. Čertovské pohyby prý nacvičovat nemusel, měl je už odkoukané z videí. Důležité je podle něj také reagovat na diváky a přizpůsobit se jim.

Na téměř dvouhodinovou show je podle účastníků vhodné mít dobrou fyzičku, v těžkém kostýmu, ve kterém také běhají a skáčou, se totiž pořádně zapotí.

Foto: Novinky

Jan Križan

„Je to hodně náročné. Kdo chce zhubnout, doporučuju stát se krampusem,“ směje se další z vystupujících Jan Križan. I jeho alpská tradice fascinovala odmala. Dnes o ní dokonce přednáší.

„Dostal jsem se k tomu přes moji sestru, která se po škole odstěhovala do Rakouska. Jednou mě vzala na krampus průvod a zalíbilo se mi to. Měl jsem čertovskou skupinu a pak jsem přeskočil na krampuse,“ popisoval svoje začátky.

Parta, již vede, aktuálně čítá kolem dvaceti členů a vyráží na akce do Rakouska, Itálie, Švýcarska či Německa. Baví ho jak samotné průvody, kterých se účastní masy lidí, tak mystika s tradicí spojená.

„Sezona nám začíná s Halloweenem, s otevřením pekelných bran, a trvá až do Tří králů. Každý kraj to má ale posunuté nějak jinak,“ objasňoval Križan.

Vyhání zlé duchy

„Krampusáci nejsou českou zvyklostí, tyto postavy pocházejí prioritně z Alp, českou alternativou jsou naši malební ladovští čerti, kteří chodí s Mikulášem. Ale ta podstata je stejná, mají chránit dobré lidi od hříšníků a od dalších zlých bytostí,“ představovala je Lišková.

„Všichni sice říkají, že patří do Alp, ale je to vlastně keltská tradice. Někteří lidé v Česku říkají, že to k nám nepatří, ale patří to sem. Jsou i odkazy ve starých knihách, že už ve 13. nebo 14. století byli u nás na Moravě k vidění,“ uvedl k tomu Križan.

Anketa

Chodíte na průvody krampusů?
Ano
12,7 %
Ještě jsem nebyla/a, ale chtěl/a bych
21,4 %
Ne
65,9 %
Celkem hlasovalo 2213 čtenářů.

Krampus: Pohanský ďábel z Alp dobývá svět

Vánoce
Související témata:

Výběr článků

Načítám