Hlavní obsah

Nejstarší vánoční trhy v Německu pořádají kousek od českých hranic. Povolil je už král Václav IV.

Již šest set čtyřicet let pořádají v německém městě Bautzen – Budyšín – tradiční vánoční trhy. V roce 1384 městu udělil povolení pro pořádání jarmarku král Václav IV., a tak se dnes Budyšín může pyšnit statusem nejstarším v kronikách zapsaným pořádaným vánočním trhem v Německu.

Budyšín pořádá nejstarší vánoční trhy v NěmeckuVideo: Blanka Freiwilligová, Novinky

Článek

Každoročně na vánoční trhy proudí tisíce návštěvníků nejen z Německa, ale i blízkého Polska a Česka. Vždyť od českých hranic je historické město ležící v Sasku jen pár desítek minut jízdy autem.

Budyšínský vánoční trh je zasazený do historických kulis romantického Starého Města Budyšína, od náměstí Hauptmarkt podél ulice Reichenstraße, lemované barokními domy, až po náměstí Kornmarkt. Vánoční atmosféra dýchá z každého koutu, protože i prodejci se výzdobou připojují k této tradiční události. O víkendech také ožívají ruiny klášterního kostela, kde mohu návštěvníci obdivovat řemeslníky a jejich umění.

„Stánky nabízejí rozmanité kulinářské pochoutky, od regionálních specialit, jako je lužickosrbský kebab, až po klobásy a sladkosti. V řemeslných stáncích si návštěvníci mohou vybrat ze široké nabídky dřevěných či keramických výrobků a dalších zajímavostí. Letošní novinkou je pop-up chata na hlavním náměstí, kde se obchodníci střídají každé čtyři dny. Do pátku 20. prosince zde bude k dostání také speciální Václavova štóla,“ popsala Kristin Gabel zastupující budyšínské pořadatele.

Manželé Stuchlíkovi propadli kouzlu českých betlémů. Vyrobili si vlastní, mechanický

Vánoce

Ulicemi se line typická vůně vánočního vína, klobás i pečených sladkých buchet. V nabídce nechybí ani oblíbené svařáky, punče, dětské horké nápoje a natáčení do stylových hrnků vytvořených speciálně pro Václavské trhy. Za tři eura si je může každý odnést na památku domů, klasický svařák načepovaný do hrnku přijde na 4 eura.

Nechybí ani tradiční koledy, muzikanti v ulicích, lidé zpívající koledy. V pátek odpoledne zpívají na hlavním náměstí děti, po nich vystupují interpreti s moderní vánoční hudbou, z pódia tak zní třeba i hudba z filmové popelky českého skladatele Karla Svobody.

Také sobota je plná hudebních vystoupení. Městští trubači vystupují v 16 hodin na hlavním náměstí, smíšená dechová kapela s gospelovým programem vystupuje od 19.30. Trh prochází také král Václav se svým doprovodem a potkat můžete ve všední dny i Mikuláše, který chodí společně s dětmi otevírat okénka na adventním kalendáři.

Budyšínské Václavské trhy

Otvírací doba

Neděle až čtvrtek 11.00 až 20.00 hodin

Pátek až sobota 11.00 až 21.00 hodin

Vstupné je zdarma.

Otevřené neděle

Budyšínští prodejci zvou 15. prosince 2024 k nedělnímu nakupování. Obchody mají otevřeno vždy od 12.00 do 18.00 hod.

Parkování

Parkování je k dispozici v bezprostřední blízkosti Starého Města, bezplatné i placené.

„Atmosféra je tady úžasná. Krásně vyzdobené ulice i město, žádný kýč, nádherné stánky i pěkný program. S vánočními trhy u nás v České republice se to moc srovnávat nedá, u nás stále vládne přeplácanost, nevkus ve výzdobě i v nabízeném zboží. Moc se nám tady líbí,“ popsala své dojmy Jana Dostálová z Mladoboleslavska.

Nadšeni z atmosféry byli i manželé, kteří přijeli z Turnova. „Udělali jsme si výlet nejdřív do Herrnhutu do manufaktury, kde vyrábí typické Ochranovské hvězdy, pak se stavili na trhy v Görlitzu a končíme tady, v Budyšíně. Je to tady krásné, zvlášť v kontrastu s městem. Je to velké, ale nepřeplácané. Jen je tady na nás už trochu dost lidí,“ shrnuli čeští návštěvníci.

Budyšínský Václavský trh potrvá až do 22. prosince. Každý den začínají v 11 hodin a končí ve 20 hodin, v pátek a sobotu ve 21 hodin.

Německá ministryně vyzývá k opatrnosti na vánočních trzích

Evropa

Výběr článků

Načítám