Článek
Zeptali jsme se perníkářky Terezy Semerádové z blogu Perníčkování, která povyšuje zdobení perníčků na umění, na její rady a tipy, jak na samotné pečení perníčků, tak jejich zdobení.
Pečení perníčků vypadá jednoduše, ale není tomu tak. Někdy je těžké kvůli velké lepivosti těsta vůbec dosáhnout správné konzistence, jindy je nad lidské síly vyválet těsto a z něj vykrájet a přenést na plech ty nejkrásnější vánoční tvary.
Ale ani když toto všechno hravě zvládnete, ještě neznamená, že vaše perníčky budou přesně takové, jaké jste si vysnili. Tajemství tkví jak ve správně zvoleném receptu, tak v dodržování přesného postupu.
Tradiční recepty na vánoční cukroví
Jak tedy poznat, který z receptů je ten správný? Především záleží na tom, co od perníku očekáváte a kolik máte času na jeho výrobu a odležení.
Nejprve se s námi podívejte na dva osvědčené recepty, které se liší především v časové náročnosti výroby. Následně se více zaměříme na samotné zdobení.
Recept na hned měkké perníčky
INGREDIENCE
- 400 g hladké mouky
- 140 g moučkového cukru
- nevrchovatá čajová lžička jedlé sody
- 2 vrchovaté čajové lžičky perníkového koření
- 50 g holandského kakaa (můžete vynechat, pokud chcete pouze medové perníčky)
- 2 vrchovaté polévkové lžíce medu
- 2 velká vejce
- 125 g másla
- 1 žloutek a mléko na potření perníčků po upečení
POSTUP:
- Všechny suroviny vypracujte v hladké těsto. Pokud se rozhodnete použít kakao, může se vám stát, že suroviny půjdou hůře zpracovat, jelikož některé značky kakaa více vysušují. V takovém případě se nebojte přidat trošku medu a tuku. Těsto podle tohoto receptu by mělo být krásně vláčné a tvárné, ale nemělo by se lepit.
- Hotové těsto vložte do uzavíratelné nádoby a nechte alespoň dvě hodiny odležet v lednici (můžete nechat i přes noc).
- Před pečením těsto pořádně propracujte, vyválejte přibližně na tloušťku 3 mm a tvary pečte na 180 °C.
- Doba pečení záleží na velikosti vykrajovaného tvaru. Může se pohybovat od 5 minut až po 15 minut v případě velkých perníčků.
- Hotový perníček by měl být při vytažení z trouby stále ještě měkký, ale nemělo by být možné do něj obtisknout prst.
- Hned po vytažení z trouby perníčky potřete směsí rozšlehaného žloutku s trochou mléka (cca dvě lžíce mléka na 1 žloutek).
- Pokud vám na perníčku zůstávají příliš znatelné stopy žloutku, směs ještě více zřeďte mlékem. Perníčky po vychladnutí skladujte v uzavřené nádobě.
TIP: V případě, že se chystáte zdobit bílkovou polevou, nechte perníčky raději ještě týden odležet, protože povrch perníčku stále pracuje a při unáhleném zdobení by vám poleva mohla v důsledku smršťování opadat.
Tento recept je vhodný například i na perníkovou chaloupku. U těch ovšem doporučuji nechat jednotlivé díly v troubě trochu „přepéct“, aby těsto bylo o něco tvrdší a tvořilo tak pevnější základy.
Klasické recepty na vánoční cukroví podle našich babiček
Tradiční perník ze dvou těst
Doba přípravy: 2-6 týdnů na odležení těsta, 14 dnů na odležení perníčků
INGREDIENCE
1. Těsto
- 1 kg hladké mouky
- 1 kg horkého medu
- 10 g skořice
- 10 g hřebíčku
- 10 g nového koření
- 2 špetky anýzu
- 2 špetky badyánu
- kůra z jednoho citrónu
- 1 žloutek
- 20 g jedlé sody
2. Těsto
- 500 g moučkového cukru
- 3 celá vejce
- 3 žloutky
- 500 g mletých, neloupaných mandlí
- 1 kg mouky
- 1 žloutek a mléko na potření perníčků po upečení
POSTUP:
- Nejprve si připravte 1. těsto. Smíchejte mouku s horkým medem, kořením a propracujte v hustou kaši. Toto těsto nechte v uzavřené nádobě v lednici nebo jiném chladném místě 14 dní až 6 neděl odležet.
- Až budete připraveni péct, přidejte do těsta jeden žloutek smíchaný s 20 g jedlé sody. Řádně propracujte a pusťte se do přípravy druhého těsta.
- Moučkový cukr utřete s 3 vejci a 3 žloutky, poté přidejte mleté mandle a mouku.
- Tuto směs propracujte a spojte s prvním těstem, které jste si připravili před 14 dny až 6 týdny.
- Z těsta vykrájejte požadované tvary a pečte na 180 °C. Doba pečení záleží na velikosti vykrajovaného tvaru. Může se pohybovat od 5 minut až po 15 minut v případě velkých perníčků.
- Ještě horké potřete rozšlehaným žloutkem s trochou mléka. Perníčky poté nechte rozležet minimálně 14 dní, aby změkly.
Tradiční perník neobsahuje žádné kakao ani tuk. Toto těsto však vyžaduje mnoho péče, času a volného místa v ledničce.
Nejvyšší čas si naplánovat předvánoční úklid
Předvánoční období je však hektické, a ne vždy se nám dostává tolik času, kolik bychom si přáli. Pokud tedy hledáte recept na perníčky, který můžete připravit během chvilky a perníčky budou okamžitě měkké a měkké i zůstanou, tak doporučuji předchozí.
Zdobení perníčků
Zdobení představuje další nelehký úkol. Není se však čeho bát a kreativitě se v tomto případě meze nekladou. Tradiční perníčky byly původně zdobeny pouze oloupanou půlkou mandle a takzvaným ledováním na spodní straně perníčku.
Ledování spočívá v potření bílkovou polevou, která je zředěná citronovou šťávou na velmi tekutou konzistenci, takže vytvoří pouze průhledné cukrové mramorování.
Nicméně, asi se všichni shodneme, že cílem pro většinu z nás je pravděpodobně bílé, krajkové zdobení na povrchu perníčku. Pokud hledání správného receptu byla noční můra, příprava bílkové polevy bývá pro mnoho kuchařek hotové peklo.
Určitě se vám to už také stalo. Vyzkoušela jste všechny možné varianty šlehání s cukrem, bez cukru, nad párou, bez páry a výsledek… poleva tekla. Asi vás ale nenapadlo, že chyba je právě ve šlehání.
Šlehaná sněhová poleva se samozřejmě na perníčky používá, nicméně pracovat s ní dokáže pouze hodně zkušená perníkářka. Pro nás ostatní tu je třená poleva.
Veganské vánoční cukroví, které se svou chutí vyrovná tomu tradičnímu
Recept na třenou polevu
INGREDIENCE
- 1 bílek
- pár kapek citronové šťávy
- 200 g moučkového cukru
POSTUP:
- Bílek rozklepněte do misky, přidejte pár kapek citronové šťávy a po troškách začněte přisypávat moučkový cukr, který metličkou do bílku zamíchejte.
- Cukr přidávejte do té doby, dokud poleva nebude mít požadovanou konzistenci.
- I přes zažitou českou představu nesmí být poleva úplně hustá. Příliš hustá poleva jde špatně vymáčknout ze zdobícího sáčku a způsobuje jeho praskání.
Tento recept zvládne i začátečník. S polevou se krásně pracuje a v ledničce vydrží až tři dny.
Slepované perníčky
Bílková poleva vás neláká? Zkuste perníčky slepit povidly a potřít čokoládou. Uvidíte, že se po nich okamžitě zapráší.
Jak uchovávat hotové perníčky
Perníčky vždy uchovávejte v uzavřené nádobě, aby se vám v důsledku topení nevysušily. Pokud se vám něco takového přihodí, tak k perníčkům do krabice vložte čerstvý chléb nebo jablko. Perníčky z nich vytáhnou veškerou vlhkost a změknou.
Pouze pozor, ani chléb ani jablko by se neměly dotýkat cukrové polevy. Mohou ji totiž rozpustit.
Tradiční linecké cukroví podle receptu z rodinného cukrářství
Inspirace na zdobení perníčků
Na prvním videu uvidíte, jak ozdobit perníčky na vánoční ozdoby. Podle postupu Terezy Semerádové to zajisté zvládnete i vy.
Podobnou technikou lze ozdobit i vánoční perníková srdce. Výsledek vypadá složitě. Ale pokud budete postupovat krok za krokem podle návodu, jistě budete příjemně překvapené i svým vlastním výsledkem.
Může se vám hodit na Zboží.cz: