Článek
Funkcí automatického pyrolytického čištění je vybaveno čím dál více modelů na trhu. Ať to již jsou samostatně stojící trouby nebo vestavěné. Při pyrolytickém čištění se vnitřek trouby zahřeje na teplotu 500 °C, při které se všechny zbytky napečeného jídla sežehnou na prach. Během tohoto procesu se dvířka trouby z bezpečnostních důvodů zamknou.
Důležité je, aby v troubě byly práce ohřívačů a cirkulace vzduchu dobře sladěné a potřebných vysokých teplot bylo dosaženo ve všech koutech. Je zřejmé, že takto radikální způsob očisty trouby se neobejde bez zápachu a kouře.
Trouby proto mohou být vybaveny katalyzátorem, který tyto projevy už během čištění odstraňuje.
Trouby mívají tři intenzity pyrolytického čištění - pro mírné znečištění (cyklus trvá 90 minut), středně velké znečištění (120minutový cyklus) a velmi znečištěnou troubu, kdy se její útroby zbavují nánosů připečených pokrmů 150 minut.
Podle některých výrobců není problém nechat během pyrolytického čistění uvnitř trouby i plechy. V tomto případě je ale vždy bezpečnější informovat se nejdříve u výrobce plechů, zda očistnou kúru zvládnou.
Když výrobci tvrdí, že je pyrolytické čištění zcela automatická funkce, je třeba brát taková prohlášení s rezervou. Kousek práce na hospodyňky přece jen ještě zbyl.
Odstranění prášku, v nějž se přepečené zbytky proměnily, z trouby. K tomu ale stačí už jen vlhký hadřík. Při standardním pečení stačí troubu nechat pročistit jednou za dva až tři měsíce.