Hlavní obsah

Na zámcích už voní cukroví i jehličí, návštěvníky zajímá, co šlechta jedla

Jednou z nejčastějších otázek, které zaznívají na adventních prohlídkách českých hradů a zámků, bývají dotazy na stravování šlechty během vánočních svátků. Jak prozradil Miloš Kadlec, ředitel Územní památkové správy na Sychrově, pečující o státní hrady a zámky na severovýchodě Čech, nebyly její hostiny tak okázalé, jak bychom možná předpokládali.

Foto: Správa Hrádku u Nechanic

Pohádkový zámek v Hrádku u Nechanic se vystrojil do svátečního.

Článek

„Vánoční tabule aristokratické i lidové kuchyně se samozřejmě od sebe lišily, ale ani šlechta v 19. století na Štědrý den nehodovala nijak okázale. Přísně se totiž dodržoval půst, aby lidé mohli podle tradice večer spatřit zlaté prasátko,“ prozradil Miloš Kadlec.

Přesto z dnešního pohledu nepostrádalo šlechtické menu jistého luxusu. Během vánočních svátků se například nabízel předkrm v podobě placiček s kaviárem, ústřic či filetů z uzeného lososa s koprem; z ryb nechyběl vařený candát či kapr s křenem a ovocem.

Kapr od Dobromily

„Smažený kapr se poprvé objevil v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové z 2. poloviny 19. století, ale zavedení této tradice se váže spíše do období po vzniku Československa. Daleko běžnějším pokrmem býval kapr načerno známý již ve středověké kuchyni,“ pokračoval Miloš Kadlec s tím, že na dnešní zvyklosti se upravoval netradičně nasladko se silně kořeněnou tmavou omáčkou, pro jejíž přípravu se používal perník, med, sušené ovoce, pivo a víno.

Další oblíbenou variací býval kapr namodro uložený v aspiku z telecích nožiček a ozdobený kvítky z vyskládaných koleček mrkve a pórku.

Foto: Správa zámku Opočno

Výzdoba zámku v Opočně na Rychnovsku

„V aristokratických kruzích se podávaly například i pečené telecí ledvinky s makarony, květáková polévka, rizoto s raky či pstruh s holandskou omáčkou. Jako sladká tečka se na šlechtický stůl servíroval pudink, lívance s rybízovou zavařeninou a strouhaným tvarohem či velmi oblíbený jablečný závin,“ doplnil Kadlec.

Foto: Správa zámku Opočno

Výzdoba na zámku Opočno

Mimořádné a návštěvnicky oblíbené adventní prohlídky hradů a zámků ovšem nejsou pouze o jídle. Jednotlivé prostory krášlí nazdobené stromky i stromy úctyhodných rozměrů. Nechybí ani dárky, někde zabalené, aby fantazie pracovala, někde nezabalené, protože zvyk balení dárků je poměrně nový.

Foto: Správa zámku Slatiňany

Vánoční výzdoba na zámku Slatiňany na Chrudimsku.

Adventní prohlídky, doplněné o výklad tradic v době adventní i vánoční, nabízí na severovýchodě Čech například na zámku v Hrádku u Nechanic, v NáchoděOpočně, na Liberecku na Sychrově, Zákupech a na hradě Grabštejn a na Pardubicku jsou nazdobeny zámky SlatiňanyLitomyšl.

Večerní prohlídky

Otvírací doba jednotlivých objektů je uvedena na webových stránkách památek. A výjimkou nejsou ani večerní prohlídky.

„Otevřeno máme o víkendech, pro školy a objednané skupiny i ve všední dny. Každý pátek až do 15. prosince se konají i večerní prohlídky, kdy atmosféra je ještě pohádkovější. Zámek bude přístupný i během svátků 29. a 30. prosince,“ dodal kastelán zámku Tomáš Kořínek.

Vánoční stromek

Kult vánočního stromku byl na rakouském panovnickém dvoře přijat oficiálně v roce 1816 za vlády císaře Františka I. Do Čech se tradice vánočních stromků dostala ještě o několik let dříve, v roce 1812, a to do rodiny ředitele stavovského divadla Jana Karla Liebicha. Do běžných domácností se pak stromečky dostaly postupně až do poloviny 19. století. Stromky bývaly zpočátku zavěšovány ke stropu a zdobily se sladkým pečivem, jablky, ořechy, sušenými švestkami či hrozinkami.

FOTO: V ulicích New Yorku šíří sváteční náladu muž převlečený za vánoční stromek

Vánoce
Související témata:

Výběr článků

Načítám