Článek
„Toto číslo téměř přesně kopíruje i výsledek letošního vinařského roku, kdy se dubnové mrazy, letní sucho a zářijové deště postaraly o sklizeň, která byla také o třetinu menší než v jiných průměrných letech,“ řekl Novinkám Zbyněk Vičar, ředitel Vinařského fondu, který je majitelem ochranné známky a vinařům ji po absolvování nutných testů propůjčuje.
Letos se o ochrannou známku přihlásilo 342 vzorků a hodnocením neprošlo pouhých šest procent, což podle hodnotitelů znamená, že i letošní vína budou ve velmi dobré kvalitě. Jak doplnil prezident Vinařské unie Ondřej Beránek, dobrou zprávou je, že se podařilo přes všechny letošní problémy udržet cenu těchto mladých vín a nezdražovat.
A i když tradice velí prodávat svatomartinská vína až během svátku svatého Martina, tedy 11. 11. v 11 hodin, vinaři letos tuto tradici poruší. „Vzhledem k tomu, že svátek letos připadá na pondělí, tedy první pracovní den v týdnu, rozhodli jsme se povolit prodej už od pátku osmého listopadu. Jestli si lidé nechají jejich degustaci až na pondělí, to už je jejich věc. V každém případě největší společný košt s příjezdem Martina na koni, žehnání mladých vín a jejich první otvírání pořádáme opět v Brně na náměstí Svobody jedenáctého listopadu v jedenáct. Předpokládáme, že stejně jako každý rok přijde ochutnat stovku nabízených vín z celkového počtu 310 vzorků několik tisíc lidí,“ dodal Vičar.
Postavu světce, který se rozdělí podle pověsti o svůj plášť s pocestným, bude hrát herec z Městského divadla v Brně Petr Štěpán a vínu požehná brněnský děkan Vladimír Záleský.