Článek
„Nekontrolované používání laické pyrotechniky ohrožuje zdraví, stresuje zvířata a způsobuje škody na majetku, a to zejména na Silvestra a Nový rok,” řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN), která návrh zastupitelům předložila.
Původní vyhláška z roku 2017 byla podle Marvanové v tyto dva dny velmi benevolentní a neřešila používání laické pyrotechniky, ale pouze té profesionální. „V tyto dva dny to nebylo regulováno vůbec,” dodala.
Město tak dosud regulovalo pouze pořádání ohňostrojů. Nynější zákaz se vztahuje na pyrotechniku, kterou si koupí a odpalují obyvatelé města.
Velké vánoční trhy v Praze letos nebudou
Kde bude nově platit zákaz
Rachejtle či dělobuchy nebudou moci lidé odpalovat v památkové rezervaci nebo v okruhu menším než 250 metrů od domovů pro seniory či postižené a dalších lůžkových zařízení.
V okolí Vltavy platí zákaz ohňostrojů a nyní se rozšíří i na pyrotechniku, a to v okolí všech vodních toků včetně ostrovů do vzdálenosti 50 metrů. Stejné pravidlo bude platit pro přehrady, hráze, vodní nádrže či jezy a tzv. zdrže. Zákaz počítá také s ochranou zvlášť chráněných území, přírodních parků. Také v tomto případě bude platit minimální ochranná hranice 50 metrů.
Pyrotechniku nebude možné použít ani ve vzdálenosti do 250 metrů od areálu zoologické zahrady v Troji, útulků pro zvířata a veterinárních pohotovostí.
Zákaz i pro lampiony štěstí
Hlavní město z bezpečnostních důvodů zakáže používání výrobků, které nelze mít pod kontrolou a mohou způsobit požár. Takovým příkladem jsou třeba lampiony štěstí, které nesou otevřený oheň a neřízeně letí.
Praha původně zamýšlela zakázat pyrotechniku na celém území města. Od toho nakonec ustoupila. V připomínkové řízení s tím nesouhlasily některé radnice či kancelář primátora. Proti se vyslovila i městská policie, podle níž je nereálné uhlídat všechny případy a celé území.