Článek
„Výrazně zdražily dražší suroviny, jako ořechy, kakao, máslo, čokoláda, klíčové při výrobě kvalitního vánočního cukroví. Cukr a mouka mírně zlevnily, ale zbytek raketově roste včetně mzdových nákladů. Dá se tedy očekávat, že cena vánočního cukroví půjde nahoru, a to jak u domácího pečení, tak i u prodávaného cukroví,“ upozornil ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý.
Poptávku po cukroví to ale neovlivní, lidé podle Hlavatého předobjednali podobné množství cukroví jako loni. „Očekáváme stejný zájem jako loni i jako předloni. Vánoce jsou specifický svátek a lidé na něm nešetří,“ dodal.
Mlsání čokolády leze do peněz, ceny kakaa jsou vyšponované o stovky procent
K mírnému zdražení prodávaného cukroví letos přistoupilo například Merhautovo pekařství, které má 18 prodejen především v Praze a Středočeském kraji. Variace 550 gramů cukroví stojí 660 korun, loni to bylo 630 Kč. Objednávky na cukroví v e-shopu berou od začátku listopadu. V přepočtu na kilogram tedy cukroví vyjde na 1200 korun, proti loňsku je dražší o pět procent.
„Loni jsme nezdražovali. Letos když jsme se poprvé radili v září, tak jsme ještě mysleli, že také vůbec zdražovat nebudeme. Ale poslední vývoj především u ceny másla nás k tomu dá se říct donutil,“ řekla Novinkám manželka majitele Gabriela Merhautová. Se skokovým zdražováním některých surovin se už dříve potýkali. Aktuálně zmínila další důležitý faktor, a to je obrovský tlak na zvyšování mezd. „Lidé nejsou ochotní pracovat za to, co byli ochotni dřív,“ dodala.
Vánoční cukroví již posledních několik let také chystá a prodává přes e-shop cukrárna při Hotelu Zvíkov. Kilo dvanácti druhů cukroví podle aktuálního ceníku vyjde na 1390 korun.
„Na skokový nárůst cen surovin a energií jsme museli v minulých letech reagovat zdražením našeho cukroví o téměř sto procent. Nyní si již další výrazné zvyšování ceny vzhledem ke konkurenceschopnosti nemůžeme dovolit,“ řekl Novinkám manažer Hotelu Zvíkov Richard Garlík. Na surovinách podle něj kvůli udržení co nejlepší kvality nemohou šetřit a pohybují se proto na hranici pokrytí výrobních nákladů.
„Opětovný nárůst cen surovin kompenzujeme snižováním nákladů na elektrickou energii, a to díky investicím do technologických inovací provozu,“ dodal Garlík.
Proč je v Česku drahé máslo? Tady je přehled výmluv
Cena másla v říjnu podle údajů Českého statistického úřadu
Máslo zdražuje z několika důvodů, do cen se promítá i teplé počasí, kvůli kterému dojnice produkují méně mléka. Podle ekonomů hrají roli také zvýšené marže obchodníků, ale i potravinářů. „Po másle je také vysoká poptávka z mezinárodních trhů, což zvyšuje jeho cenu. Lze předpokládat, že předvánoční poptávka ceny dále vyžene nahoru,“ uvedl mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek. Podobný vývoj očekává i analytik XTB Jiří Tyleček. „Ceny důležitých surovin pro výrobu cukroví už do Vánoc klesat nebudou, spíše mohou být ještě dražší,“ uvedl.
Podle Tylečka bude pro lidi ještě víc než poslední roky výhodnější nakoupit si suroviny a upéct cukroví doma, někteří mohou šetřit také tím, že nahradí například máslo margarínem.
Lidé si připlatí také za kakao a čokoládu, 100gramové balení mléčné tabulkové čokolády mohli zákazníci loni v září pořídit za 25,47 koruny, letos stojí přes 30 korun. „Zdražily v důsledku klimatické změny a neúrody, u kakaa evidujeme až čtyřicetiprocentní nárůst oproti loňskému roku,“ sdělil ředitel cateringové společnosti Luděk Vocílka.
Až 1800 za kilo?
Vocílka očekává, že lidé upečou menší množství a méně druhů cukroví nebo zakoupí připravené čajové pečivo z polotovarů. Podle jeho informací ručně vyráběné cukroví někteří z výrobců plánují letos prodávat dokonce až za 1700 či 1800 korun za kilo, což je o 600 korun víc než v roce 2022.
Je podle něj ale pravděpodobné, že řetězce budou bojovat o zákazníky a mléko či máslo budou nabízet v časově omezených slevových akcích. „S plošným a výrazným poklesem ceny nepočítáme,“ dodal.
Naopak kilogram cukru krystal vyšel letos v říjnu průměrně na 22,73 koruny, což je zhruba o devět korun méně proti loňsku. Pšeničná mouka hladká meziročně zlevnila o dvě koruny na 18,97 koruny. Deset vajec stojí letos v říjnu necelých 50 korun, loni to bylo 48,37 koruny. Proti zlevnění těchto surovin ale převážil efekt těch nákladnějších, jako zmiňované máslo nebo kakao.
Hlavatý doplnil, že lidé stále preferují klasické druhy, jako jsou vanilkové rohlíčky či slepované linecké, a základní suroviny se těžko nahrazují. „Nepředpokládáme velké sortimentní změny, snad jen méně čokoládových polev,“ podotkl.