Článek
Zklidňující třezalka
„V boji proti adventnímu stresu se výborně osvědčila třezalka. Posiluje mentální rovnováhu, zdravý spánek, relaxaci a dobrou náladu. Zároveň zklidňuje dýchací cesty a podporuje zdravou funkci střevního traktu, což je v období Vánoc také užitečné. Uvolňující je též bylinná koupel pro zklidnění organismu, která je složená z třezalky, levandule, meduňky, pelargonie a dalších zklidňujících bylin,“ radí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.
K bylinkám, které označujeme jako antistresové, také patří mučenka, lípa, rozmarýna, heřmánek, přeslička a mnohé další. Dobrý spánek podpoří například pupeny z lípy nebo kozlík lékařský.
„Podle babských rad spánek navodí a stresu nás zbaví také vlažné mléko s banány, kakao nebo čaj z ovesných vloček (vločkový výluh se musí připravovat s dvanáctihodinovým předstihem). Výsledek se násobí pravidelností a zavedenými spánkovými rituály. Čaj bychom si měli udělat asi hodinu před spaním a v klidu popíjet po doušcích. Nikdy bychom ho neměli pít současně s alkoholem,” radí Zdena Nováčková, autorka knihy Zázračné byliny aneb k dlouhověkosti bez léků.
Energii dodá černý rybíz a maralí kořen
Proti úbytku energie může pomoci tinktura z pupenů černého rybízu s vysokým obsahem vitamínu C a gemmoterapeutikum z jalovce.
Jedním z nejsilnějších životabudičů je pak také leuzea neboli maralí kořen, jenž posiluje veškeré tělní funkce, tonizuje organismus a stimuluje duševní schopnosti. Navíc podporuje imunitu, což se v období chřipek a viróz rovněž hodí. Důležitý je také pravidelný odpočinek.
Na trávení hořec a ostropestřec, na průjem brusinka a borůvka
Podle průzkumů České průmyslové zdravotní pojišťovny se zažívacími problémy o Vánocích bojuje až polovina Čechů. Přejídání, pálení žáhy, nadýmání, průjmy, bolesti břicha, to vše přichází ruku v ruce s nezdravou životosprávou typickou pro konec prosince.
„Na špatné trávení doporučuji směs bylin z hořce a puškvorce. Pálení žáhy zmírní kombinace pupenů dubu, černého rybízu, lnu setého, brusinky a olše, kterou jsme nazvali Fitkolon. V akutních případech dobře zabírá i rakytníkový olej,“ upozorňuje Podhorná. Při potížích pomáhá rovněž grepová tinktura, grep je silný antioxidant a působí i proti helikobakterovi, zároveň čistí tělo od zánětů v trávicím traktu.
Zácpu uvolní kukuřice
Mnoho tučného a nezdravého jídla v kombinaci s nedostatečným pohybem může zapříčinit také zácpu. Tento nepříjemný problém nám pak může zbytečně zkazit dojem z prožitých Vánoc. Co pomůže? Doporučuje se především kukuřice setá, len či lněná semínka nebo tinktura z dubu. Peristaltiku střev podporuje i tinktura z levandule a samozřejmě především pohyb.
Váhu pohlídá maté nebo bylinná směs s mořskou řasou
Také se vám stává, že ručička váhy ukazuje v lednu o pár nechtěných kilogramů navíc? Vánoční svátky a Silvestr v moderní společnosti rozhodně nepatří k obdobím půstu, proto snižování tělesné hmotnosti pevně zakotvilo mezi nejtypičtějšími předsevzetími, podle mnoha studií obsazuje dokonce nejvyšší příčku na novoročním žebříčku přání a výzev. Ukládání tuků v těle a nezvladatelným chutím se však dá předejít nejen vůlí, ale i pomocí vybraných bylin.
„V oblasti štěpení tuků a cukrů a kontroly tělesné hmotnosti se osvědčila bylina maté, která může být kombinována i v kúře s tinkturou z břízy, jalovce a vřesu. Společně s nimi pak celkově prospívá zdravému trávení,“ dodává bylinkářka.
K redukci váhy pomáhá též brodecký redukční ortislim, což je směs ananasu, vinných hroznů a mořských řas.