Článek
Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.
U nás bylo dlabání dýní spojeno až se svatomartinským obdobím. V zimním období totiž sluneční paprsky pozbývají svou sílu a dýně s řepou byly považovány za poslední plody Země, které v sobě mají poslední paprsky slunce.
Proto se tyto plody vydlabávaly a vkládaly se do nich svíčky (světla) a vynášely se ven do přírody. Také se říkávalo, že se s jejich pomocí hledá cesta k Betlému.
Jak vydlabat dýni, lilek či řepu
„Nejprve musíte zajistit stabilitu dýně, pokud se tedy hodně kolébá, je lepší trochu seříznout spodní část. Z horní části kolem stopky odkrojíte víko, v němž uděláte několik malých dírek pro odvod vzduchu. Pomocí lžíce vydlabete dužinu. Dle připravených vzorů vyříznete části obličeje a dovnitř vložíte kalíšek se svíčkou,” doporučuje Dagmar Šottnerová, autorka knihy Adventní čas, kde najdete vše o zvycích, obyčejích, námětech, návodech, také pohádky, příběhy i hry pro toto období.
Pokud vystihnete správnou dobu, než začne dužina uvnitř dýně plesnivět a dýni postavíte na radiátor, časem se svraští, vyschne a vznikne velice zajímavý skřet, kterého si můžete uchovat do dalšího roku k dekoraci.