Hlavní obsah

Děti přestávají dopisy Ježíškovi malovat. Mají více nemateriálních přání

5:11
5:11

Poslechněte si tento článek

Roztomilé malůvky či kresby malých dětí ve vánočních psaních adresovaných Ježíškovi na Boží Dar takřka vymizely. Nahrazují je fotky vystříhané z reklamních letáků a přibývají přání nemateriální.

Vánoční razítko se na Božím Daru za celý den nezastavíVideo: Rudolf Voleman, Novinky

Článek

„Množství vánoční pošty je s minulým rokem obdobné. Letos prozatím dosáhla celková hmotnost vánočních přání přes sto padesát kilogramů,“ uvedla vedoucí Pošty Partner v infocentru na Božím Daru v Krušných horách na Karlovarsku Daniela Tautermanová.

Na vybalování pošty Ježíškovi a razítkování jsou na božídarské poště čtyři zaměstnankyně, které se v práci střídají. „Dříve nám občas jezdili vypomáhat kolegové z firmy, ale letos to zatím zvládáme samy,“ poznamenala vedoucí pošty.

„Až nám budou docházet síly a dopisů přibude, tak snad někdo pomůže,“ doplnila. „Zásilky se musí nejdříve vybalit, pak je třeba je roztřídit na pohledy, dopisy a na cizinu. Připravit si to do bedýnek a pak začíná razítkování,“ popisovala.

Ježíškova pošta na Božím Daru je připravena razítkovat letošní vánoční přání

Vánoce

Zvládnout razítkovací šichtu není nic jednoduchého, zejména co se týká fyzické připravenosti. „Bolí nejenom ruce,“ konstatovala Tautermanová. „Bolí mě ramena i břicho,“ rozesmála se. „Když už nás ruce v dlaních bolí opravdu hodně, tak si pomáháme cyklistickými rukavicemi,“ prozradila, s tím, že si pořídily rukavice před lety a slouží pořád dobře.

„Kolik razítek denně otiskneme, to se nedá jen tak spočítat. Celkově za celé předvánoční období se ale jedná o osmdesát tisíc razítek,“ uvedla s tím, že barva do polštářku, do kterého se razítko namáčí, se musí dolévat každý den ráno před otevřením pošty.

„Nejvíce vánočních přání posíláme do České republiky, ale řada dopisů odchází i na Slovensko, do Německa a dalších okolních států,“ pokračovala vedoucí pošty.

Výjimkou už ale není ani Austrálie, Francie, Nový Zéland, Amerika, Itálie, Švýcarsko, Švédsko, Kanada a třeba Tchaj-wan.

„Pohlednice ze zahraničí mají jiný vzhled, než jsme tady zvyklí my. Jsou jinak zdobené, například tematickými vánočními ornamenty a symboly okolo pohlednice,“ ukazovala.

FOTO: Na nejkrásnější vánoční trhy v Čechách zajeďte do Českých Budějovic

Vánoce

Nejčastěji posílají svá vánoční přání děti. „Mezi klasické hračky patří i letos stavebnice Lego a pak vede samozřejmě elektronika, tedy mobily, počítače, playstationy a podobně,“ prozradila Tautermanová.

„Od dob covidu se hmotná přání více mění na přání nehmotná, kdy si rodiny hlavně přejí, aby byly nadále spolu,“ zjistila vedoucí pošty při razítkování. „Aby byli všichni zdraví, spokojení a šťastní a měli se rádi,“ líčila s tím, že některé vzkazy vženou do očí slzy a rozbuší srdce. „Nemateriální přání tvoří dneska již asi čtvrtinu z celkového počtu. Ale je to tím, že přání Ježíškovi píšou hlavně děti. Kdyby psali více přání dospělí, tak je jich ještě více. Dospělí si spíše přejí tyto věci, které se nedají za peníze pořídit,“ dodala Tautermanová.

Kolegyně Jitka Čermáková popsala jedno z emočních psaní, které odeslala malá holčička své mamince. „Psala jí tam, že na ni stále myslí a že doufá, že se má v nebi dobře. A také, že na ni nikdy nezapomene,“ popsala úřednice dojemný vánoční dopis holčičky, jejíž maminka zemřela.

Vánoční přání bude božídarská poštovna posílat zpět adresátům až do Vánoc. SMS ani přání přes whatsapp český Ježíšek nepřijímá. Nejdříve je třeba napsat vánoční pohlednici nebo dopis s přáním blízkým nebo známým. Toto psaní, které bude na Božím Daru orazítkováno vánočním štemplem s andělem, je třeba ofrankovat a uvést na něj zpáteční adresu, tedy tu, kam má psaní směřovat. „Váš pohled, dopis nebo přání vhoďte osobně do Ježíškovy schránky na Božím Daru nebo zašlete v obálce na adresu Vánoční pošta, Boží Dar 1, 36262 Boží Dar,“ uvedla Tautermanová.

Jedna Ježíškova poštovní schránka v podobě popsané a tematicky pokreslené truhlice je přímo ve vestibulu božídarské pošty. Další, která vypadá jako rekvizita z pohádky, stojí před poštou. Tedy na hlavní ulici mezi božídarským kostelem a náměstím. „Vybíráme je každý den,“ řekla Tautermanová. „Lidé přicházejí pro razítko i přímo k okénku, ale abychom mohli psaní orazítkovat, musí na něm být platná poštovní známka,“ připomněla. „Není to tak, aby sem chodili lidé s čistými papíry pro razítko. Je to razítko České pošty, takže se musí jednat o psaní, tedy dopis či pohlednici, které jsou ofrankované,“ vysvětlovala.

Letos pracovníci Pošty Partner razítkují vánoční přání již po jednatřicáté za sebou. První speciální vánoční edice se totiž datuje do roku 1994. Opakovaně mají o Vánoční přání s Ježíškovým razítkem zájem i filatelisté, a to z celého světa.

Na Neklidu v Krušných horách má vzniknout nová lanovka i sjezdovka

Cestování
Související témata:
Dopisy Ježíškovi (charitativní akce)

Výběr článků

Načítám