Článek
Hrát deskové hry se tedy skutečně vyplatí, a to bez ohledu na věk. Podívejte se s námi na všechna pozitiva, která hraní společenských a stolních her přinášejí našemu zdraví a pomáhají vývoji.
V první řadě zlepšují podle vědců například řečovou plynulost. U starších lidí pomáhají udržet v kondici kognitivní funkce, jako je paměť, pozornost, koncentrace, rychlost zpracování informací, pohotovost, emocionální seberegulace, řeč, schopnost vyjadřování a porozumění či prostorová orientace.
Zároveň podle dalšího výzkumu pozitivně ovlivňují krátkodobou paměť a mentální flexibilitu. Tyto výhody jsou prospěšné zejména seniorům, ale i například nezletilým s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD).
Díky hře Jízdenky, prosím! Evropa prožijete s rodinou i přáteli jedinečná dobrodružství! Stavte tratě napříč Evropou, plánujte a vytvářejte spojení, která vás dovedou k vítězství. Cena: 1059 KčFoto: Asmodee Czech Republic
Komerční sdělení
Vzhledem k tomu, že hraní her vyžaduje soustředění na přítomný okamžik, jeho dalším pozitivem může být i minimalizace stresu a pak také redukce starostí. Při taktizování a strategiích se pak také rozvíjí schopnost trvalé pozornosti a koncentrace.
Většina deskových her je navíc postavena na předem definovaných pravidlech. Člověk se tak nejprve musí určité věci snažit pochopit a naučit se je používat v praxi. A vzhledem k tomu, že mnohé hry sdílejí podobný systém, tak ten, kdo dokáže přenášet strategie a klíče z jedné hry do druhé, bývá úspěšnější.
A co je ze všeho nejdůležitější, hraní deskových her sbližuje a dává možnost prožít společný čas s lidmi, se kterými vám je dobře.
A jak tomu je u dětí?
„Hry mají pro děti v každém věku jiný význam. Pro ty předškolní jsou hlavně zábavnou cestou, jak se naučit dodržovat pravidla, vyrovnávat se s prohrou nebo myslet kreativně, rozvíjejí schopnosti soustředění, sebeovládání nebo umění řešit problémy,“ vysvětluje psycholog Václav Mertin.
Děti si při nich také osvojují plánování a učí se přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí. Pokud si hrají společně s rodiči, přejímají od nich potřebné vzorce chování a vzájemně se více sbližují.
Anketa
Hraní společenských deskových her alespoň dvakrát týdně u dětí zvyšuje rychlost myšlenkových operací. Sice to neznamená, že hraní her udělá z dítěte génia, ale potvrzuje se, že má významný podíl na rozvoji jeho myšlení. Pokud nutí pravidla hry malého hráče zároveň počítat, zvyšují se posléze jeho šance na úspěch v matematice.
Mnoho her postavených zejména na týmovém duchu umožňuje hráčům spolupracovat a společně hledat nejlepší řešení. Hráči si tak prohlubují komunikační dovednosti a při hledání nejlepších řešení, která je dovedou k vítězství, se zároveň učí i uspořádat si nejprve nápady v hlavě a až následně je použít.