Článek
Hrát deskové hry se tedy skutečně vyplatí, a to bez ohledu na věk. Podívejte se s námi na všechna pozitiva, která hraní společenských a stolních her pro naše zdraví a vývoj mají.
1. Zlepšují verbální zdatnost a zabraňují poklesu kognitivních funkcí
Moderní deskové a karetní hry zlepšují podle vědců například řečovou plynulost. Kromě toho ale také mohou být účinným způsobem, jak udržet kognitivní funkce u starších osob a tedy zabránit jejich zhoršování, což se může dít vlivem stáří.
Mezi kognitivní funkce přitom patří: paměť, pozornost, koncentrace, rychlost zpracování informací, pohotovost, emocionální seberegulace, řeč, schopnost vyjadřování a porozumění či prostorová orientace.
2. Zlepšují krátkodobou paměť
Deskové hry nicméně mohou být podle dalšího výzkumu prospěšné i pro zlepšení dalších schopností, jako je krátkodobá paměť, inhibice (schopnost potlačit naše chování) a mentální flexibilita (nutná např. ke zvládání změn).
ADC Blackfire KOMBI - Pokud znáte hru Žolíky nebo Autobus, pravidla této hry rychle pochopíte. Vaším cílem je vytvářet na hrací desce co nejdelší kombinace dílků se stejnými čísly nebo postupkou v barvě. Umísťování dílků moc dopředu nenaplánujete, protože vše může změnit soupeř, který je na řadě. Kdo nasbírá nejvíce bodů? Doporučená MOC: 799 KčFoto: ADC Blackfire Entertainment
Komerční sdělení
Tyto výhody jsou prospěšné zejména seniorům, ale i například nezletilým s poruchou pozornosti a hyperaktivitou (ADHD).
Světelná zoo v Drnholci na Břeclavsku navodí adventní atmosféru
3. Snižují stres
Hraní deskových her může také pomoci snížit každodenní stres, protože hra vyžaduje soustředění se na přítomný okamžik.
Zároveň nás chrání před každodenními starostmi, protože stejně jako další příjemné aktivity jsou prospěšné pro snížení úrovně aktivace stresu.
4. Podporují koncentraci
Při hraní deskových her musíme věnovat veškerou pozornost samotným hrám, rozumět pravidlům a jejich fungování, čekat, až na nás přijde řada, a vymýšlet taktiku nebo strategii (individuálně nebo jako tým), abychom vyhráli atd. Rozvíjí se tedy i schopnost trvalé pozornosti a koncentrace.
5. Učení a dodržování pravidel
Většina deskových her je postavena na předem definovaných pravidlech. Člověk se tak nejprve musí určité věci snažit pochopit a naučit se je používat v praxi.
Navíc mnoho moderních deskových her sdílí podobný systém hry a ten, kdo dokáže přenášet některé strategie a klíče z jedné hry do druhé, bývá úspěšnější.
6. Pomáhají s komunikací a uspořádáním myšlenek
Mnoho her zejména postavených na týmovém duchu umožňují hráčům spolupracovat a společně hledat nejlepší řešení. Hráči si tak prohlubují komunikační dovednosti a při hledání nejlepších řešení, které je dovedou k vítězství, se zároveň učí i uspořádat si nejprve nápady v hlavě a až následně je použít.