Nevíte si rady, čím potěšit své nejmenší pod stromečkem? Zda upřednostnit hračky, nebo volit raději něco užitečnějšího? Podle odborníků je dobré nalézt zlatý střed, hračky nakombinovat například s oblečením, ale i krásnými knihami či sportovním vybavením.
Článek
V dnešní moderní a přetechnizované době si kluci nejraději krátí dlouhou chvíli chytrým telefonem nebo tabletem, a kdyby bylo po jejich, nic jiného by ke štěstí nepotřebovali. Je tedy především na rodičích, aby svou aktivitou a zájmem dětem ukázali i něco jiného, co je může bavit.
Průzkumy ukazují, že nejpodstatnější vliv při rozvíjení představivosti a tvořivosti má právě rodina, proto neusněte na vavřínech a věnujte svým dětem i svůj čas. Zkuste si s nimi občas zahrát nějakou deskovou hru, stavte z kostek, čtěte si spolu, vyprávějte ... budete překvapeni, jak moc vaše děti bude čas strávený s vámi bavit.
Kreativitu lze využít ve všech oblastech lidské činnosti
V každém oboru je kreativita považována za nedocenitelnou vlastnost, protože se dá využít při aktivním, originálním řešení problémů, vymýšlení nápadů a vizí.
Děti, u kterých se podporují tvůrčí schopnosti již v raném věku, jsou vnímavější, nápaditější, oplývají větší spontánností a uměním improvizace. Mají mnohovrstevnatou osobnost. Jsou živější, zvídavé, hranice svých možností neustále posouvají dál, mají odvahu a stále na sobě pracují.
To nejhorší, co můžete jako rodič udělat, je dítě odbývat, či dokonce okřikovat, abyste měli klid. Dětská potřeba ptát se a svět kolem sebe zkoumat všemi smysly je přirozená a my bychom ji neměli potlačovat. Je třeba si uvědomit, že si junior touto formou utváří osobnost, v jejíž společnosti pak prožije celý život.
Volnost pro objevování a tvoření
Zvláště malým dětem je tak třeba dopřát dostatek volného prostoru pro objevování. Ty nejmenší svět nejčastěji zkoumají tím, že vše osahávají a ochutnávají, což se občas bez umazaného oblečení nebo rozbitého kolena zkrátka neobejde.
Absolutní volnost je pochopitelně také na škodu, ale nebuďte přehnaně úzkoprsí a dejte své ratolesti prostor, aby získala s věcmi kolem sebe vlastní, nepřenositelnou zkušenost.
Spíše než „hotové“ hračky tedy kupujte ty, se kterými musí dítě ještě aktivně pracovat – skládat je, stavět, spojovat atd.