Článek
Dnešní doba nabízí nepřeberné množství, jak a kam investovat. Ne vždy se přitom musí jednat o hmotné věci. Investovat lze například do vzdělání, poznání, ale i zdraví. I v těchto případech se jedná o dobře vložené investice, které se časem mohou vrátit.
Pokud někomu darujete poukaz na vzdělávací kurz, ale i sportovní kemp zaměřený na jeho zájmy a potřeby, pak pro něj uděláte mnohem víc, než když mu pořídíte drahý šperk, který má sice velkou hodnotu, ale v daný okamžik jej dotyčný nedokáže tak ocenit a přijmout jako něco, co využije v blízké budoucnosti.
Investicí ale může být i sportovní pomůcka, hudební nástroj, paleta barev a další věci, jež jedinci využívají pro sport a další zájmy. Pokud skrze dané pomůcky pomůžete dotyčnému učinit pokrok v tom, co má rád, v čem je dobrý, pak i tyto věci lze považovat za investici.
Podobně je tomu s investicemi do zdraví. Zdraví je to nejcennější, co máme a co ovlivňuje kvalitu našeho života. Investice do zdraví je tedy nejvíc, co pro sebe navzájem můžeme udělat. Kromě nejrůznějších doplňků zdraví, bylinek, zdraví prospěšných látek a nejrůznějších pomůcek, jako je zubní kartáček, běžecký pás, ergonomická židle apod., můžeme druhé obdarovat nejrůznějšími poukazy na wellness víkendy, masáže, terapie, speciální vyšetření či lékařské zákroky, ale také na lekce cvičení, tance a další pohybové aktivity.
Užitečná může být i investice do pořádné postele či minimálně matrace, protože kvalitní spánek podporuje nejen naše zdraví, ale ovlivňuje naši náladu a energii během dne.
Šperky, mince či slitky
Mezi nejběžnější investice patří šperky, jejichž hodnota neustále stoupá, jsou lehce přenositelné a minimálně závislé na ekonomických výkyvech. Nejcennější jsou tzv. rodinné šperky, které jsou předávány z generace na generaci. Dále jsou to luxusní šperky z drahých kovů a drahokamů.
Populární jsou i slitky stříbra či zlata, které neztrácejí na hodnotě a nepodléhají inflaci, stejně jako mince, které mohou mít i sběratelskou hodnotu, je ale třeba vzít v úvahu, kolik jich bylo vydáno a jaký o ně může být zájem. Dnes si lze navíc slitky i cihličky kupovat postupně, tedy postupně si na ně spořit. Spořivé programy začínají od 500 Kč za měsíc. Jakmile dosáhnete cílové částky, fyzicky si slitek či cihličku odnesete.
Je nebezpečné nakupovat drahé kovy u obchodníků, kteří je fyzicky nedodávají, ale nabízejí pouze jejich skladování. Kdo se rozhodne koupit si zlato, nebo na něj spořit po měsíčních splátkách, měl by využít pouze prověřené společnosti, u kterých je možné kov kdykoli prodat zpět. Firma, která zlato prodala, musí také garantovat to, že jej koupí nazpět.
Hodinky či umění
Hodinky mohou být také velmi dobrou investicí. Je však potřeba dodržovat několik pravidel, pečlivě vybírat a především problematiku nastudovat. Je to prakticky stejné jako třeba u investování do vína, starožitností nebo jiných cenností – neznalost se nevyplácí.
Dobré je vždy hledět na počet vyrobených kusů. Někdy ale může překvapit i samotná značka, která si po letech může získat prestiž a starší modely se tak stávají cennějšími. Obvykle nejméně pravděpodobnou hodnotu mají hodinky ovlivněné módními trendy.
Při nákupu uměleckého díla by pak měl člověk počítat se zhodnocením až za dlouhou dobu. Pokud se tedy rozhodnete pro nákup obrazu, sošky nebo jiného uměleckého díla, pak si nejprve o daném zboží zjistěte maximum informací. Ptejte se v aukčních síních, prodejních galeriích, ve starožitnictví či přímo oslovte důvěryhodného znalce dané věci.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: