Hlavní obsah

Co dělat s nevhodnými vánočními dárky

Novinky, zun

Ani Ježíšek se nemusí trefit do vkusu každého a často také neodhadne velikost oděvů či bot. Mnozí pak pod stromečkem neskrývají své zklamání z nevhodných dárků. Dříve než je vyhodíte, či v lepším případě darujete dál, je vhodné zauvažovat o jejich vrácení.

Foto: Profimedia.cz

Článek

Obchodník v kamenné prodejně nemá zákonnou povinnost zakoupené zboží vzít zpět nebo vyměnit jen z důvodu, že se zákazníkovi nelíbí či mu nesedí velikost. Řada prodejců ovšem jde nad rámec zákona a svým zákazníkům poskytuje možnost zboží vyměnit, popřípadě vrátit. Sdělení s touto informací se nejčastěji objevuje napsané přímo v prodejně či na dokladu o zaplacení, případně je sděleno i ústně.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o nadstandardní službu, může si prodejce stanovit různé podmínky, zejména dobu pro uplatnění, která činí zpravidla několik týdnů. Vždy je vhodnější, aby vše bylo zachyceno písemně. Spolehnout se jen na ústní ujištění může být rizikem,“ upřesňuje vedoucí právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený. V případě, že se takto obchodník zaváže, je pak právo na výměnu zboží vymahatelné, a to třeba i soudní cestou.

Pro úspěšné vrácení dárku v kamenné prodejně je třeba přinést nepoškozený výrobek, nejlépe nerozbalený či v původním obalu a s dokladem o zaplacení. „Pokud myslíte, že by se dárce urazil, kdybyste jej požádali o účtenku, je poslední možností zkusit dárek vrátit i bez ní. Stává se, zejména v případě zboží, které nabízí pouze konkrétní prodejce, že prodavači přistoupí na výměnu i bez účtenky,“ vysvětluje Lukáš Zelený.

Jiné je to s dárky přes internet

Jiná situace než u kamenných obchodů nastává při prodeji na internetu. Zde je zákonem zaručené právo od kupní smlouvy odstoupit do 14 dnů od převzetí zboží, a zboží tak i bez udání důvodu vrátit.

„Pokud si zákazníci nechali doručit dárky jen krátce před Štědrým dnem, stačí je zaslat obchodníkovi zpět. Současně je možné požadovat vrácení celé kupní ceny, včetně poštovného a balného vynaloženého za cestu od prodejce ke spotřebiteli. Odstoupení musí být v dané lhůtě prodejci doručeno, nestačí jej pouze odeslat. Někteří internetoví prodejci i tuto zákonnou lhůtu prodlužují, proto je dobré nahlédnout do obchodních podmínek,“ upřesňuje Lukáš Zelený.

Vzor pro odstoupení od kupní smlouvy uzavřené přes internet je k dispozici na www.dtest.cz/vanocni-darky. „Pokud si spotřebitelé nejsou jistí, co přesně a v jaké lhůtě mohou od prodejce požadovat, ať se obrátí o radu na naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009,“ říká Lukáš Zelený.

Související témata:

Související články

Muži neumějí nakupovat dárky

Nepadnoucí a nehezké spodní prádlo, DVD nosiče a potřeby k úklidu domácnosti. To jsou podle žen naprosto nevhodné dárky, které od mužů nejčastěji dostávají....

Výběr článků

Načítám