Článek
Máte-li doma začínajícího kutila, bude rozhodně potřebovat nějaký druh zavazadla na svou sadu nářadí. A rovnou si řekněme, že malý úhledný kufřík to rozhodně nespasí. I v běžné domácnosti se postupem času sbírka nářadí a nástrojů rozšiřuje, proto je dobré netroškařit a hned na začátku sáhnout po co největším kufru či brašně.
U kufrů je rozhodně potřeba ověřit kvalitu použitých materiálů a provedení. Levné výrobky mají tendenci praskat, zejména v místech pohyblivých částí a spojů. Zrovna tak u tašek je nutné volit výrobky z vysoce odolných materiálů s ohledem na to, že nářadí je nejenom těžké, ale má spoustu ostrých hran a ploch, které by slabší materiál mohly snadno poškodit.
Základem výbavy každého kutila je nepochybně vrtací šroubovák. Majitel jej využije nejenom ke kompletování nábytku zakoupeného v rozloženém stavu, ale pro všechny další domácí opravy a úpravy včetně vrtání do zdí.
Kromě kvalitního zpracování vlastního nástroje se vyplatí, jestliže jej výrobce rovnou vybavil i dostatečně pestrou a početnou sadou vybavení, zejména v podobě bitů a akumulátorů.
Praktické je mít akumulátory dva, aby se jeden mohl nabíjet, zatímco s druhým kutil pracuje. Šikovným detailem je pak vybavení nástroje vlastním LED svítidlem, které umožňuje práci v šeru bez nutnosti svítit si jiným externím svítidlem.
Drobnějším dárkem, který ale kutila pod stromečkem určitě také mile překvapí, jsou nástroje spíše už doplňkového charakteru. Může jím být například ráčnový šroubovák s pistolovou rukojetí, kterou majitel ocení zejména při dotahování, nebo naopak při uvolňování „zakousnutých“ šroubů a matic.
Jinou možností je zkusit vybrat laserový dálkoměr. Od určité vzdálenosti je práce s ním rychlejší a rozhodně pohodlnější, než se skládacím metrem nebo pásmem. Navíc udělá radost i všem hračičkům, kteří nejsou vyloženě kutily.
Dlouhé zimní večery mohou kutilové ovšem trávit nejenom opravami, ale také například natíráním nejrůznějších poliček, skříněk, židliček, zábradlí a dalších předmětů v interiéru, na něž přes léto nevybyl čas. Stačí jim to naznačit dárkem v podobě lazur či barev na dřevo nebo na kov.
Pro povrchy v interiéru lze volit jak tenkovrstvé, tak silnovrstvé lazury a ovšem i barvy pro natírání kovů (v nabídce jsou i barvy použitelné přímo na zkorodované kovy, které tak není třeba zdlouhavě a pracně zbavovat rzi). Nemá-li kutil k dispozici vlastní dílnu, je třeba připravit mu pro práci v interiéru vhodné prostředí - vše v místě práce pečlivě zakrýt a zajistit, že si bude moci během práce pravidelně větrat.
Ten, kdo neplánuje doma právě něco natírat, může stále chtít třeba malovat. Máte-li doma alespoň trochu volného místa, vyplatí se pro budoucího malíře zakoupit kromě sady barev (jejich druh je určitě třeba s obdarovávaným probrat) a dalšího náčiní v podobě štětců a špachtlí, eventuálně dalšího materiálu, stojan. Pro začátek to nemusí být nijak sofistikovaný a drahý kus. Zásadní je ovšem, aby byl stabilní a výškově nastavitelný - čím větší rozpětí, tím lépe.
Kutilové, kteří nemají přes zimu mnoho příležitostí, kam by upřeli svou pozornost, by si mohli chtít vyzkoušet nové hobby, například akvaristiku. Pro začátek je možné zkusit vybrat jednoduchý začátečnický akvarijní set, který má zabudované LED osvětlení, je vybaven filtrem eventuálně i ohřívačem vody (samozřejmě s termostatem) a krmítkem.
K takovému kroku je ale přece jen vhodnější přistoupit po rodinné poradě a další kroky určitě konzultovat minimálně s odborníkem, u nějž budete pořizovat rybičky. Když se vše podaří vybrat správně, získá váš kutil nejenom zdroj zábavy při pravidelné péči a vymýšlení nejrůznějších vylepšení, ale celá rodina ocení spoustu hezkých chvil při pozorování rybiček.
Chcete-li spíše volit dárky do exteriéru, mezi nářadím máte na výběr například kromě obligátních řetězových pil a křovinořezů třeba zahradní nůžky na úpravu živých plotů. Při jejich výběru je dobré se orientovat nejenom podle ceny, ale například i podle toho, jak dlouhou mají řeznou délku (čím větší plot, tím jsou obvykle potřeba delší), zda mají tlumené vibrace a obecně ergonomický design, který uživateli ušetří spoustu zbytečné námahy.
Spoustu námahy ušetří vašemu kutilovi také robotická sekačka. Je obvykle vhodnější spíš na menší, rovné plochy do velikosti 500 m2. V současné době se prodávají tyto sekačky už za přijatelnější ceny, a podobně jako robotické vysavače samy posekají celou plochu (poznají dokonce, kde už sekaly) a po dokončení práce se samy vrátí do dokovací stanice. Stejně tak, když se spustí déšť.
Kdo má vše posekáno a pořezáno, může se oddávat relaxaci. K nejoblíbenějším způsobům odpočinku na zahradě patří grilování, tak proč nepotěšit kutila pod stromečkem novým grilem?
Velké oblibě se už několik let těší tzv. kotlové grily na dřevěné uhlí. Na trhu jich je velké množství, málokterý z nich vyloženě neplní svou funkci. K praktickým detailům ovšem patří například kolečka pro možnost snadné manipulace, odnímatelný popelník, integrovaný teploměr, regulátor přívodu vzduchu anebo dokonce systém pro jednoduché zapálení uhlí.
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: