Článek
Ukázal to mezinárodní průzkum agentury Ipsos pro společnost Profi Credit, kterého se zúčastnilo 1200 respondentů.
Na pořízení vánočních dárků si už někdy půjčil každý osmý Čech a více než čtvrtina lidí o tom podle výsledků průzkumu uvažuje. Průměrná výše vánoční půjčky dosahuje v Česku deset tisíc korun.
Lidé stále častěji využívají období kolem Vánoc k nákupu elektroniky, domácích spotřebičů a nábytku.
„Už vloni jsme zaznamenali, že si lidé půjčovali vyšší sumy, protože využívají vánočních a povánočních slev k větším investicím do svých domácností,“ upozornila Dana Hakavcová z Profi Credit.
Na co si dát pozor, když to bez půjčky nejde
Před unáhleným zadlužováním právě v období Vánoc odborníci pochopitelně varují. Rok co rok. „Půjčky by měly sloužit k nákupu věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok,“ doplnila Hakavcová.
Pokud si ale Vánoce bez půjčky představit nedokážete, měli byste se držet určitých zásad. V prvé řadě si dejte pozor na tzv. mikropůjčky, resp. půjčky poskytované nebankovními společnostmi.
„Jde o půjčky na nižší částky, které často slibují okamžité schválení, a na první pohled se i splátky mohou jevit přijatelně. Problémem jsou ale skryté poplatky. Právě proto se vždy zajímejte o výši RPSN, která ukazuje, kolik na půjčce skutečně přeplatíte. Jednoduše řečeno, čím je RPSN vyšší, tím je úvěr dražší,” upozornil Vojtěch Rychlíček z Ušetřeno.cz.
Obezřetní buďte i při koupi zboží na splátky přímo v obchodech. I v tomto případě se upisujete k úvěru, který pro vás prodejna zprostředkuje. Proto se i při nákupu na splátky zajímejte o výši RPSN, poplatky, i kolik ve výsledku přeplatíte. Vánoční dárek zakoupený na základě neuvážené půjčky vás totiž může vyjít klidně i na dvojnásobek ceny.
Řešením může být kreditka
Jestliže potřebujete půjčkou pokrýt jen krátké období - například když nakupujete vánoční dárky -, a zároveň víte, že během pár týdnů peníze mít budete, může být řešením povolené přečerpání účtu (tzv. kontokorent) či kreditní karta.
„Samozřejmě ale pouze za předpokladu, že dodržíte stanovenou dobu splatnosti a využijete tzv. bezúročného období, kdy neplatíte bance žádný úrok,” dodal Rychlíček.