Článek
„Momentálně jsme začali ve velkém expedovat. Týden před první adventní nedělí prodej vánočních hvězd začíná, lidé už se těší na advent, a když si připraví adventní věnec, tak už doma chtějí mít i vánoční hvězdu,“ říká Tomáš Fánči, vedoucí květinářské výroby ve výzkumném ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích u Prahy.
Odsud míří vánoční květiny především do pražských velkoobchodů a hobbymarketů. Zákazníci si pro ně ale chodí i přímo do zahradnictví. Na letošní vánoční sezonu vypěstovali kolem 15 tisíc rostlin, od menších kusů v květináčích o průměru osm centimetrů po velké v 19centimetrových květináčích.
Zájem o tuto živou vánoční dekoraci neklesá, lidé si zvykli mít vánoční hvězdy na svátky doma, a nákup květiny tak každoročně opakují. Roste ale prodejní cena.
FOTO: Krásná Mexičanka. Pro sváteční domovy se chystají tisíce vánočních hvězd
„Zdražujeme v podstatě každý rok, protože nám rostou vstupní náklady – energie, substráty, květináče, hnojiva. Není to extrémní zdražování, letos o maximálně pět procent,“ uvádí vedoucí. Nejmenší kusy tu maloobchodník dostane za 39 korun, ty větší lehce pod 300 Kč.
„Co se týká barevnosti, samozřejmě převládá červená, to je klasika. Ale najdou se i zákazníci, kteří mají rádi bílou, lososovou, růžovou nebo různé žíhané. Já osobně mám strašně rád limetkovou, to je taková netypická barva,“ popisuje Fánči.
Než vánoční hvězda neboli pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) vyroste, trvá to 4–5 měsíců. V průhonickém zahradnictví naplní tisíce květin až pět skleníků, starají se o ně čtyři zahradníci.
Vybírejte pečlivě
Při nákupu v obchodě zkontrolujte, jak rostlina vypadá, jestli má pěkně zelené, nezkroucené listy a není přelitá. Nemá ráda chlad, při přenášení z prodejny domů si ji proto nechte zabalit, ideálně do papíru.
„Když si hvězdu donesete domů, vždycky ji nechte hodinku dvě zabalenou, aby si zvykla na pokojovou teplotu, kterou u vás máte, a potom ji umístěte na místo, kde nebude mít průvan. Netřeba ji dávat k topení, to také nemá ráda. Důležitá je i pravidelná zálivka, radši méně než více, nikdy by neměla stát ve vodě,“ radí zahradník.
Květinu není nutné po sezoně či na jaře vyhodit, řada lidí si ji i poté ještě několik let pěstuje doma. Podle zahradníků však největší parádu dělá právě v první sezoně a přes rok je potřeba jí dodat patřičnou péči, na kterou je velmi citlivá – přesadit ji, pravidelně hnojit, zastříhávat její tvar a od podzimu jí zajistit krátký den a dlouhou noc, aby se opět na svátky vybarvila.
Dekorace z vánočních hvězd na sváteční stůl
Mexický ohnivý list
Pryšec nádherný pochází původně z Mexika, kde je známý také jako „mexický ohnivý list“. Ve volné přírodě může vyrůst do výšky několika metrů. Barevná část rostliny má symbolizovat betlémskou hvězdu, která ukazovala cestu k malému Ježíškovi.
„Spousta zákazníků si myslí, že to barevné jsou květy, což pravda není. Vánoční hvězda má malý žlutý květ uprostřed a to v okolí jsou listy, které se zabarvují,“ popisuje jednu ze zajímavostí vánoční květiny.
Malé drobné květy jsou však ve volné přírodě pro opylovače nevýrazné, barevné listy kolem nich je tak k rostlině pomohou nalákat.