Článek
Třešť patří mezi nejoblíbenější místa, kam se lidé vydávají mezi vánočními svátky. Každý rok o Vánocích totiž místní výrobci betlémů otevírají své domovy veřejnosti, aby si jejich betlémy návštěvníci mohli prohlédnout přímo v autentickém prostředí. Lidé si tak mohou projít Betlémskou cestu a nahlédnout pod ruce mistrům řezbářům.
Třešťské betlémy mají jedinečný styl. Jsou vytvářeny jako dioráma, ve kterém se krajina tvořená z pařezů, mechů a jiných přírodnin stupňovitě zvedá a přechází v krajinu malovanou.
Betlémská cesta, jak se výstavě betlémů v domácnostech říká, bude zpřístupněná od 26. prosince až do 2. února.
Řezbář s výučním listem automechanika zasadil svatou rodinu do vinařské obce
Kromě tradičních míst jsou betlémy umístěny například také v rodinné firmě Podzimek, v kostele sv. Kateřiny nebo v Zámeckém hotelu Třešť.
Už několik let je Betlémská cesta navíc rozšířena až do hlavního města Prahy na Jindřišskou věž, kde třešťský betlém vystavuje rodina Podzimků.
Betlémy můžete obdivovat po celý rok díky stálým expozicím
Nejvíc betlémů najdete ve stálé expozici Spolku přátel betlémů v Třešti v přízemí Domu J. A. Schumpetera. Prohlédnout si ji můžete s průvodci z místního turistického centra. Čeká vás tu několik betlémů s papírovými a dřevěnými figurkami a unikátní betlém, který vzniká kontinuálně od roku 2002 na každoročním řezbářském festivalu Dřevořezání.
Každý řezbář tu totiž musí zanechat alespoň jednu figurku právě do společného betlému, díky čemuž má už k dnešnímu dni více než 1000 dílů.
Unikátní historické skříňové betlémy zapůjčené od spolku Dům Betlémů nabízí expozice Českých betlémů v Galerii v budově školy na náměstí T. G. Masaryka.
Prohlídky zajišťuje turistické informační centrum, vlastní expozici o betlémech nabízí také Muzeum Vysočiny Jihlava, pobočka Třešť, které najdete v 1. patře Domu J. A. Schumpetera.