Článek
První adventní neděli zapálíme jednu ze čtyř svíček na adventním věnci (ta letošní připadla na 28. listopad) a o každé následující neděli - bronzové, stříbrné a zlaté - jednu přidáme.
Postupně se z adventního věnce stává krásná vánoční dekorace. Nepoužívají se jen přírodní materiály, ale i sklo, kov, keramika. Také svíčky mohou být různě barevné, různých tvarů a velikostí a mnohdy nejsou na věnci ani rovnoměrně rozestaveny nebo je jich dokonce jiný počet.
Základem věnců je klasický slaměný kruh, který si můžeme v několika velikostech zakoupit, nebo zhotovit sami. Nemáme-li po ruce slámu, můžeme do kruhu vytvarovat třeba potřebné množství např. novin. Kruh pak začistíme obtočením pruhu jednobarevné látky nebo papíru. Pak přikládáme střechovitě menší větvičky jehličnanů a připevňujeme provázkem nebo tenkým drátkem.
Svíčky připevníme do základu věnce pevnějším drátkem, který jsme nejdříve zapíchli dospodu svíček. Také mašle připíchneme drátkem. Většinu ostatních dekorací přilepíme tavnou pistolí.
Originálním řešením je věnec vytvořený z krátkých větviček. Spojovány jsou tenkými hřebíčky nebo sponkovačkou. Výroba je pracnější, ale výsledek je velmi pěkný. Vybíráme větvičky s pěkně vybarvenou kůrou.
Mechové polštářky nepatří k častým, ale působí velmi pěkně. Tvoří se tak, že se na slaměný základ připevňují kousky mechu navázané na drátek. Dalším typem věnce, kde se obejdeme bez větviček z jehličnanů, je tento. Slaměný základ je pokryt různými ořechy nebo jejich skořápkami, kaštany, šiškami, peckami apod. Jednotlivé druhy můžeme kombinovat, nebo použít jen jediný.
Rady & tipy
- Jakmile zapálíte svíčky na adventním věnci, v klidu se posaďte, udělejte si pohodlí a věnujte se záři jejich plamínků. Dbejte ale vždy na bezpečnost a nikdy neodcházejte od zapálených svíček.
- Dekoracemi nemusí být přímo věnce, ale velmi dobře plní stejnou úlohu. Základ tvoří aranžovací hmota vytvarovaná do čtverce.