Historie adventního kalendáře sahá až do roku 1851, kdy byl ručně vyroben úplně první kalendář spjatý s křesťanským adventem. Tenkrát se jednalo o umělecké dílo a do podoby dnešních kalendářů měl opravdu daleko.
Článek
Až v roce 1908 mnichovský tiskař Gerhard Lang z Maulbronnu vytiskl tištěný kalendář s malými barevnými obrázky přilepenými na lepence. Pojmenoval jej "V zemi Ježíškově" a byl vystřihovací. Otevírací okénka kalendář získal až o pár let později.
Původně na kalendářích byly zobrazeny liturgické výjevy z bible, které vypadaly jako části vesnic nebo měst a měly tak připomínat církevní svátky. V okýnkách vyrobených z tvrdého papíru byly ukryty obrázky, verše či citace z bible.
Tak tomu bylo až do druhé světové války, kdy byl rozmach kalendářů zastaven. Po skončení války se lidé k tradici kalendářů vrátili, nicméně každý národ si jej už uzpůsobil k obrazu svému. Tím se postupně začal vytrácet církevní podtext této tradice.
Což je samozřejmě velká škoda. Adventní kalendář měl dětem připomenout vánoční událost popisovanou v bibli a samotné poselství adventní doby a příprav na příchod Ježíše Krista.
Dnešní kalendáře mají především potěšit děti. Na trhu je jich nepřeberné množství - od jednoduchých čokoládových, po kreativnější plné hraček či jednotlivých dílků stavebnice.
Pokud jsou rodiče šikovní a mají čas, mohou si kalendář vyrobit i sami doma a naplnit jej čímkoliv, co obdarované dítě potěší.
Potěšit kalendářem můžete i své psí či kočičí miláčky
Při rozbalování vánočních dárků čeká spoustu z nás nepříjemné překvapení v podobě věci, která nás urazí nebo rozzuří. Muži mají v tomto případě většinou...
Rozbouřit poklidné vody předvánočního reklamního trhu se podařilo americkému obchodnímu domu Kmart. Čím? Reklamou na pánské spodní prádlo. Na naše poměry...
V dlouhodobém výhledu meteorologové neočekávají velké teplotní výkyvy žádným směrem. Období příštích čtyř týdnů od 25. listopadu do 22. prosince 2013 bude...