Článek
„Nebuďte užitečným idiotem: nešiřte ani neretweetujte ruské fejky o pozici Antonia Guterrese, prezidenta Valného shromáždění nebo OSN k otázce ruské války a invaze na Ukrajinu. Všichni výše uvedení se jasně vyjádřili. Zeptejte se přímo jejich mluvčích, nikoli ruské delegace nebo médií. Je to hybridní válka proti OSN,” rozčiloval se na Twitteru ukrajinský velvyslanec.
Don’t be “useful idiot”: don’t spread or RT Russian fakes about position of @antonioguterres or @UN_PGA or @un on issue of Russian war & invasion of Ukraine. All of above have clearly spoken Ask their spokespersons directly not RU mission or media. It’s hybrid war incl against UN https://t.co/S73WuNZo7p
— Sergiy Kyslytsya (@SergiyKyslytsya) March 8, 2022
Reagoval tak na zprávu deníku Irish Times, že oddělení komunikace OSN v pondělí rozeslalo zaměstnancům instrukce, aby ruskou invazi na Ukrajinu popisovali jako konflikt či vojenskou ofenzivu.
Skandální instrukce zaměstnancům OSN: Nemluvte o válce
Pracovníci byli údajně nabádáni, aby neumisťovali ukrajinskou vlajku na své soukromé či oficiální profily na sociálních sítích či webových stránkách.
Kreativita regionální kanceláře
Podle informací Novinek toto doporučení ve skutečnosti rozeslala jedna z regionálních kanceláří OSN, nikoli centrální oddělení komunikace.
Rusko je v tom prakticky samo. V OSN ho podpořily jen čtyři země
Časová souslednost navíc rovněž nesedí. Obecná doporučení pro pracovníky, jak se na sociálních sítích chovat, sice existovala, ale ještě před hlasováním Valného shromáždění. To se uskutečnilo 2. března a ruskou agresi naprosto drtivou většinou odsoudilo.
I lead @UN communications. No such official communication has gone out to global staff to refrain from using certain words. https://t.co/M7FW7riESR
— Melissa Fleming 🇺🇳 (@MelissaFleming) March 8, 2022
Obecná doporučení si jedna z regionálních kanceláří vyložila extrémně rigidně a na základě toho rozeslala svým zaměstnancům mail, o kterém informoval právě deník Irish Times. Článek v úterý způsobil mezi diplomaty v New Yorku paniku.
Celou kauzu se snažila urovnat na pravou míru i sama šéfka komunikace OSN Melissa Flemingová. „Žádné takové oficiální sdělení, aby se zdrželi používání určitých slov, nebylo našim zaměstnancům ve světě rozesláno,” bránila se.