Článek
V době, kdy se zvyšovalo riziko ruské invaze, se přihlásila Čornovolová k ukrajinské armádě a absolvovala výcvik na operátorku protitankových střel Stugna-P. Její jednotka nyní severně od Kyjeva brání metropoli a snaží se zastavit postup ruské armády.
„Viděli jsme, jak naším směrem jedou ruské tanky, tak jsme zaujali pozice. Měla jsem tank na dostřel, tak jsem zamířila a zničila ho. Podařilo se mi trefit palivovou nádrž, takže tank skončil v příkopě. Pak jsme byli pod palbou, ale Rusové se za chvíli otočili a jeli pryč, evidentně jim stačilo, že přišli o jeden tank,“ popsala agentuře Reuters situaci Čornovolová, která kvůli vojenským povinnostem musela opustit svoje dvě děti.
Protitanková střela NLAW: kultovní zbraň Ukrajinců
Ty vychovává od roku 2014 sama, poté co její manžel Mykola Berezovyj padl jako dobrovolný člen pluku Azov během bojů na východě Ukrajiny.
Čornovolová byla jednou z hlavních tváří Euromajdanu a v roce 2014 byla zvolena do ukrajinského parlamentu. Poslankyní zůstala dalších pět let.
Známý je také incident z prosince 2013, kdy ji několik mužů vytáhlo nedaleko kyjevského letiště z auta a surově ji zbilo.
Podle Čornovolové byl tehdy útok objednaný prezidentem Viktorem Janukovyčem, a to kvůli její investigativní práci, která se týkala i aktivit bývalého prezidenta.