Článek
Podle agentury Reuters, která se odvolává na diplomatické zdroje, znamená oživení plánů velký posun, protože Severoatlantická aliance podobné plány vypracovala vůbec poprvé od konce studené války před 30 lety.
Turecko schválení plánu blokovalo kvůli zeměpisným formulacím týkajícím se Kypru, kde dlouholetí rivalové Řecko a Turecko řeší množství sporných témat.
Agentura již dříve uvedla, že NATO se na svém červencovém summitu ve Vilniusu zaměří na budoucnost.
Šéfové členských zemí se chystají probrat tisíce stran tajných vojenských plánů, které poprvé od studené války podrobně uvedou, jak bude Aliance reagovat na případný ruský útok.
To je zásadní posun, protože NATO po desetiletí nemělo potřebu vypracovávat rozsáhlé obranné plány.
Bojovalo totiž jen v menších válkách v Afghánistánu a Iráku a mělo pocit, že postsovětské Rusko již nepředstavuje existenční hrozbu. Změna nastala loni, když těsně za hranicemi Aliance vypukla nejkrvavější válka v Evropě od roku 1945, napsala agentura.
Dvoudenní summit Severoatlantické aliance začíná v úterý ve Vilniusu. Lídři zemí NATO na něm chtějí zejména potvrdit svou podporu Ukrajiny a najít kompromis ohledně jejího přijetí do Aliance.
Kyjev žádá jasný signál týkající se jeho budoucího členství, spojenci ovšem nejsou v této věci jednotní.
Dalším ožehavým tématem jsou pokračující tahanice kolem přijetí Švédska, očekávají se také debaty o dalším posilování východního křídla NATO a o výdajích členských zemí na obranu.