Článek
„Vetoval jsem zákon přijatý Nejvyšší radou, který předpokládal omezení elektronického majetkového přiznání. Důvod je jasný. Majetková přiznání by měla být otevřená. A to okamžitě. Ne až za rok. Registr musí být otevřen hned teď,“ napsal Zelenskyj na sociální síti X, dříve Twitteru. Uvedl také, že příslušná změna musí být provedena předtím, než bude parlament o zákonu opět hlasovat.
Zelensky vetoed parliament legislation that would keep wartime restrictions on Ukraine’s electronic asset declaration system for officials meant to prevent corruption. “Restrictions are unacceptable. Declarations must be open. At once. Not in a year.” He wants amended law asap. pic.twitter.com/chlBQef4OA
— Christopher Miller (@ChristopherJM) September 12, 2023
Poslanec Jaroslav Železnjak podle agentury Reuters uvedl, že parlament tuto záležitost znovu projedná kolem 20. září. Protikorupční aktivisté či opoziční zákonodárci tvrdí, že zákon v současné podobě maří hlavní účel majetkových přiznání, kterým je vyvození odpovědnosti veřejných činitelů.
Veřejnou petici, která vyzývala Zelenského k vetování zákona a otevření rejstříku majetkových přiznání veřejnosti, podle agentury Reuters za několik dní podepsaly desítky tisíc lidí.
Ukraine's Zelenskiy under pressure to veto asset declaration law with loophole https://t.co/OUDlDgmMtF
— Chris PIlz (@chrispilz) September 9, 2023
Mezinárodní měnový fond (MMF) označil návrat povinných majetkových přiznání za jedno z kritérií pro vyplacení části balíčku finanční pomoci válkou zmítané zemi ve výši 15,6 miliardy dolarů (358 miliard korun). Boj proti úplatkářství rovněž patří k podmínkám pro vstup Ukrajiny do Evropské unie. Ukrajinská vláda jej označila za prioritu hned po odražení ruské invaze.