Článek
Zelenskyj konkrétně zmínil zničení komunikační sítě, nefungující dodávky vody, tepla a elektřiny. „Všechno ale obnovíme, věřte mi,“ dodal ve svém pravidelném večerním videoprojevu.
Ukrajinským vojákům se podle něj podařilo získat kontrolu nad více než 60 obcemi v Chersonské oblasti a nyní se snaží stabilizovat situaci v samotném městě.
Místní obyvatelé žili osm měsíců pod ruskou okupací. V pátek ruské ministerstvo obrany oznámilo, že dokončilo stažení svých sil z města a v Chersonu se brzy objevili první ukrajinští vojáci.
Do oblasti ale postupně začíná proudit také první humanitární pomoc, především ze sousední Mykolajivské oblasti.
The national police entered #Kherson! 🇺🇦🙏 pic.twitter.com/Zu5C1xxIAS
— NOËL 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) November 12, 2022
Podle šéfa ukrajinské policie Ihora Klymenka začalo ve městě pracovat asi 200 policistů. Jejich úkolem je nyní mimo jiné zřizovat kontrolní stanoviště, ale i sbírat důkazy o možných válečných zločinech, které byly v oblasti spáchány.
Policejní týmy rovněž pátrají po nevybuchlé munici a snaží se ji zneškodnit. Jeden z policistů byl v sobotu právě při odminovávání administrativní budovy zraněn, dodal Klymenko na Facebooku.
Ukrainians in Kherson are celebrating Russia's retreat & Ukrainian forces arrival. Russia left them with no food, water, electricity, gas, cell towers or TV and pillaged everything. They're still celebrating their freedom. Americans should feel proud for helping them. https://t.co/9c4ALvWvDU
— John Oberlin (@OMGno2trump) November 11, 2022
„Humanitární katastrofa“
Poradce místního starosty Roman Holovňa popsal situaci ve městě jako „humanitární katastrofu“. Lidem, kteří v Chersonu zůstali, chybí voda, léky i jídlo. Například chleba nebylo možné v Chersonu péct kvůli nedostatku elektřiny, dodal Holovňa.
V Chersonu zavládla euforie, lidé slaví v ulicích
„Okupanti a kolaboranti dělali všechno možné pro to, aby lidé, kteří ve městě zůstali, v těch dnech, týdnech a měsících čekání na ukrajinské vojáky co nejvíce trpěli,“ citoval Holovňu list Ukrajinska pravda. „Dodávky vody ve městě prakticky neexistují,“ dodal.
Podle jeho odhadů nyní ve městě žije 70 až 80 tisíc lidí, zatímco na začátku invaze to bylo 320 tisíc obyvatel.
They don’t have water or electricity but they finally have freedom.
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 11, 2022
The entire city of Kherson is celebrating tonight!
🇺🇦 pic.twitter.com/la31J5mqcX
Šéf společnosti Chersonoblenergo, která místním obyvatelům dodává elektřinu, se již nechal slyšet, že se elektrický proud postupně navrátí „do všech obcí v Chersonské oblasti“, jakmile budou osvobozeny a dodavatelská firma získá nezbytné povolení od armády.