Článek
„Připravenost musí být na něčem založena, nemůže být založena na legislativním zákazu takových jednání pro Zelenského. Proto to zatím nemohou vnímat jinak než jako prázdná slova,“ řekl Peskov, který tak připomněl dekret, jenž Zelenskému mluvit s ruským prezidentem zakazuje.
Nařízení o znemožnění diplomatických jednání ukrajinských představitelů s Putinem podepsal Zelenskyj v říjnu roku 2022. Stalo se tak krátce poté, co Rusko nedlouho po zahájení invaze na Ukrajinu svévolně anektovalo čtyři ukrajinské oblasti.
V lednu Zelenskyj vysvětlil, že tento dekret byl namířen proti separatistům v situaci, kdy se Rusko snažilo vyvíjet tlak na Ukrajinu mnoha různými způsoby. A v nedávném rozhovoru s britským novinářem Piersem Morganem pak ukrajinský prezident na otázku možných jednání s Putinem řekl: „Pokud je to jediné uspořádání, ve kterém můžeme přinést mír občanům Ukrajiny a neztrácet lidi, rozhodně se pro něj rozhodneme.“
Zelenskyj by souhlasil s přímými rozhovory s Putinem
Podle ukrajinského prezidenta bude jednání kromě Ukrajiny a Ruska vyžadovat přítomnost i dalších účastníků; zmínil Evropu a Spojené státy.
Mluvčí Kremlu také ve středu znovu zopakoval ruské tvrzení, že Zelenskyj není legitimním prezidentem. „Zelenskyj má velký problém de iure, pokud jde o jeho legitimitu. Ruská strana přesto zůstává otevřena jednáním,“ řekl Peskov.
Dodal, že to musí být Kyjev, kdo projeví první zájem o takové rozhovory.
Kontakty s USA jsou intenzivnější
V souvislosti s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu Peskov na středeční tiskové konferenci řekl, že kontakty mezi Ruskem a USA existují.
„Mohu říci jen toto: kontakty mezi jednotlivými ministerstvy skutečně existují a v poslední době se zintenzivnily. Ale žádné další podrobnosti vám neprozradím,“ odpověděl Peskov na otázku, proč americký prezident Donald Trump aktivně vystupuje v kontaktu s ruským vůdcem Vladimirem Putinem, zatímco Kreml prohlašuje, že od americké administrativy v této věci neexistují žádné signály.