Článek
„Pokud bude plán podpořen, můžeme ukončit válku nejpozději v příštím roce,“ uvedl při představování plánu Zelenskyj.
Zelenskyj podle ukrajinského listu uvedl, že plán se skládá z pozvánky do Severoatlantické aliance, dále z „obranného aspektu, odrazení další ruské agrese, hospodářského růstu a poválečné bezpečnostní architektury“.
Pozvánku do NATO zařadil Zelenskyj na první místo. Kyjev podal žádost o vstup již v září 2022, spojenci prozatím tuto žádost nikam neposunuli, připomíná The Kyiv Independent.
Severokorejci bojují proti Ukrajincům v ruské Kurské oblasti. Hlášeni první dezertéři
Druhý bod zdůrazňuje nutnost přenést válku na ruské území, jako příklad uvádí srpnový přeshraniční vpád do ruské Kurské oblasti. Tento bod ovšem vyzývá i ke zrušení omezení úderů uvnitř Ruska a k pomoci Západu při sestřelování ruských raket a bezpilotních letounů nad Ukrajinou.
Ve třetím bodě Zelenskyj navrhuje „komplexní balíček nejaderného strategického odstrašení na ukrajinském území“, který by zemi chránil před případnou budoucí agresí.
Čtvrtá část vítězného plánu se zabývá využitím přírodních zdrojů Ukrajiny, jako je uran, titan a lithium, které poskytují potenciál hospodářského růstu pro Kyjev a EU. Ukrajina v něm také nabízí zvláštní dohodu o společných investicích a využívání těchto zdrojů s EU a USA. Tento bod rovněž vyzývá k zesílení mezinárodních sankcí proti Rusku, aby došlo k oslabení jeho schopnosti dále vést válku.
Ukrajina musí naléhavě změnit kurs, tvrdí pesimistická analýza The Economist
Poslední bod se týká poválečné bezpečnostní architektury Ukrajiny. Podle Zelenského se Kyjev může pochlubit velkými a zkušenými vojenskými silami, které by „měly posílit NATO a evropský kontinent“.
Zákonodárce Oleksij Hončarenko poznamenal, že plán zahrnuje také tři tajné dodatky, jeden z nich se týká třetího bodu. David Arachamija, parlamentní lídr vládnoucí strany, uvedl, že tajné body budou předloženy vedoucím představitelům frakcí. Bývalý poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko na síti X doplnil, že s tajnými dodatky byli seznámeni lídři Spojených států, Velké Británie a Itálie.
Británie vypracovává vlastní návrhy k plánu vítězství
Podle vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Oleksandra Syrského vypracovává Británie vlastní návrhy na realizaci ukrajinského plánu vítězství. Syrskyj probíral s náčelníkem britského generálního štábu, admirálem Antonym Radakinem, kromě zmíněného plánu také možnosti útoků na vojenské cíle v Rusku, informoval web listu Ukrajinska pravda.
Vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny zároveň uvedl, že v rámci spolupráce s Británií zůstávají pro Kyjev nejdůležitější dodávky vojenského materiálu a zbraní, výcvik vojenského personálu a zvyšování efektivity používání high-tech zbraní.
Britský ministr zahraničí David Lammy podle Ukrajinské pravdy na konci září uvedl, že rozhodnutí o zrušení omezení pro Ukrajinu na používání západních zbraní dlouhého doletu proti vojenským cílům v hloubi ruského území by mohlo padnout do začátku zimy. Spojené státy se společně s Británií údajně chystají udělit povolení k použití raket Storm Shadow, takové oznámení podle listu The Times však nebude veřejné, aby se zachoval moment překvapení pro Rusko.