Hlavní obsah

Zelenskyj odmítl hrát podle americko-ruských not. Rubio kvůli tomu bojkotuje schůzku v Londýně

3:51
3:51

Poslechněte si tento článek

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý odmítl uznat Krymský poloostrov jako ruský, což podle britské televize Sky News výrazně ovlivní středeční naplánovanou schůzku v Londýně. Té se podle původního plánu měl účastnit americký ministr zahraničí Marco Rubio, jeho britský protějšek David Lammy a také vysoce postavení diplomaté z Německa, Francie a Ukrajiny. Šéf americké diplomacie kvůli postoji Zelenského odřekl svou účast, zatímco jeho ukrajinský protějšek Andrij Sybiha dorazí.

Foto: Nicolas Maeterlinck, Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Bruselu, 6. března 2025

Článek

Místo ministrů zahraničí se jednání zúčastní vysoce postavení úředníci ze zmíněných pěti zemí. Sybiha by ovšem měl s Lammym jednat alespoň bilaterálně, píše Sky News s tím, že i Evropa odmítá uznat Krym za ruský. Pokud by jej ale uznaly USA, budou očekávat, že za to Ukrajina získá silné bezpečnostní garance.

O tom, že Rubio do Londýna nedorazí, informoval mimo jiné také americký deník The New York Times. Podle Sky News byla středeční schůzka ministrů zahraničí odložena a není jasné, kdy proběhne.

Na základě amerického návrhu, o němž se má jednat v Londýně, by USA uznaly Krym jako ruské území. To ovšem Ukrajina dlouhodobě odmítá, naposledy tak v úterý učinil Zelenskyj. Navíc to odporuje americké doktríně „non-recognition“ z roku 1940, která jasně říká, že USA nikdy neuznají žádné území vzaté silou.

Americký plán dále zahrnuje nemožnost Ukrajiny vstoupit do NATO a zastavení bojů na současné frontové linii, což je něco, co podle listu The Financial Times navrhuje i ruský vůdce Vladimir Putin.

Portál Axios nicméně uvedl, že v rámci plánu by Ukrajina defacto přijala ruskou okupaci asi 20 procent svého území. USA by navíc zrušily sankce, které od roku 2014 uvalily na Rusko. Ukrajina by výměnou za takové ústupky získala „robustní bezpečnostní garance“ od evropských zemí a zemí mimo Evropu, které mají „podobné smýšlení“.

Dále by Ukrajina získala menší území, které Rusové okupují v Charkovské oblasti. Zároveň by Ukrajinci získali zpět Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou by ovšem provozovali Američané. Elektřinu by dodávala jak na Ukrajinu, tak do Ruska.

Trumpův návrh na urovnání konfliktu
1.Spojené státy de iure uznají ruskou kontrolu nad Krymem.
2.De facto bude uznána ruská okupace skoro celé Luhanské oblasti a obsazených částí Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti víceméně podle linie fronty.
3.Slib, že se Ukrajina nestane členskou zemí NATO, mohla by se však stát členem Evropské unie.
4.Rusko stáhne své jednotky z okupovaných částí Charkovské oblasti.
5.Zrušení sankcí na Rusko zavedených od roku 2014.
6.Záporožská jaderná elektrárna bude považována za ukrajinskou, ale provozovat ji budou Spojené státy a dodávat elektřinu bude Rusku i Ukrajině.
7.Garance volné plavby po Dněpru.
8.Silné bezpečnostní garance pro Ukrajinu ze strany evropských a případně i neevropských zemí.
9.Kompenzace pro Ukrajinu a pomoc s její obnovou.

Jak ale uvedl například Sam Kiley z britského listu Independent, Američané jedou do Londýna s „ultimátem“. Zároveň napsal, že americký plán silně nahrává Rusku a že američtí představitelé, včetně Rubia, vyslance Steva Witkoffa a zmocněnce pro Ukrajinu Keitha Kellogga budou očekávat, že Ukrajina tento návrh přijme.

Spojené státy podle Axiosu očekávají, že se Ukrajina k tomuto plánu vyjádří s konečnou platností ve středu. Jak už ale v úterý uvedl Zelenskyj, Ukrajina uznat Krym za ruský odmítá.

Marco Rubio už přitom minulý týden uvedl, že pokud v řádu dnů nedojde k dohodě o příměří, Američané mohou ukončit snahy ukončit válku. Prezident Donald Trump v pondělí řekl, že do tří dnů budeme znát jeho plán na konec konfliktu, který Rusové rozpoutali už před více než 11 lety nelegální anexí Krymu a válkou na Donbase.

Tento týden by měl Moskvu opět navštívit Witkoff, který by měl Putina informovat o výsledcích středečního jednání. Zároveň to byli právě tito dva muži, kteří se 11. dubna v Petrohradě dohodli na plánu, který popisuje Axios.

Výběr článků

Načítám