Článek
„V prvních dnech války jsem mluvil s Lukašenkem a on se omluvil,“ řekl Zelenskyj v interview. „Řekl: ‚Voloďo, věř mi, to jsem nebyl já, to Putin vypálil rakety z mého území. To šlo mimo mě.‘ To jsou jeho slova. Řekl omlouvám se,“ dodal Zelenskyj podle serveru RBK Ukrajina.
Zelenskyj tehdy Lukašenkovi odpověděl, že je stejný vrah jako Putin. On mu na to měl odpovědět: „Chápej, nemůžu bojovat s Rusy.“
Lukašenko mu tehdy nabídl, ať mu úder oplatí a zaútočí na běloruskou rafinerii Mazyr: „Pořád si pamatuju, co mi řekl. ‚Zasáhni rafinerii, víš, jak moc pro mne znamená‘.“ Zelenskyj jeho slova nechápal, jak ukazuje záznam rozhovoru: „Řekl jsem mu: ‚O čem to mluvíš? Jaká odveta?‘“
Zelenskyj v ostrém interview: Západ udělal chujovinu, signatáři z Budapešti zaslouží kriminál
Minsk: Neomluvili jsme se a není ani proč
Reakce Minsku na sebe nenechala dlouho čekat. „Běloruský prezident se Zelenskému neomluvil z prostého důvodu, že se nemáme za co omlouvat,“ citovala agentura BeltTa Lukašenkovu mluvčí Natalju Ejsmontovou.
Připustila, že k rozhovoru mezi prezidenty Běloruska a Ukrajiny v prvních dnech konfliktu skutečně došlo, ale prý se tak stalo „výhradně kvůli emotivní reakci mladšího syna běloruského prezidenta Nikolaje, který měl v telefonu Zelenského osobní kontakt“.
"President of Belarus did not apologize to Zelensky, for the simple reason that we have nothing to apologize for", Eismont
— NEXTA (@nexta_tv) January 6, 2025
It took 15 hours for Lukashenka’s press office to come up with a response to Zelensky’s words from an interview, where he said that Lukashenka called him in… pic.twitter.com/2RGJFkokRN
„Co bylo podstatou toho rozhovoru: náš prezident v první řadě řekl, že konflikt vypukl na území Ukrajiny, na území Zelenského, a že nakonec bude muset být zodpovědný za smrt lidí víc než kdokoli jiný. Proto náš prezident vyzval k usednutí k jednacímu stolu, což se stalo: tři kola jednání v Bělorusku a poté v Istanbulu,“ řekla Ejsmontová.
Útok na rafinerii by usnadnil nasazení běloruských vojáků
Mazyrská rafinerie v Homelské oblasti u hranice s Ukrajinou je jednou ze dvou největších v Bělorusku. Zpracovává ruskou ropu. Právě zde se ropovod Družba rozděluje na severní větev směřující do Polska a jižní mířící přes Ukrajinu a Slovensko až do Česka.
Bělorusko má s Ruskem bezpečnostní smlouvu, nechalo na svém území rozmístit jaderné nosiče a Lukašenko požádal Putina o dislokaci ruských raket středního doletu Orešnik. Běloruští vojáci se však do války na Ukrajině nezapojili. Přesto je však Minsk z mezinárodněprávního hlediska účastníkem konfliktu, protože umožnil útok ze svého území.
Byť to Lukašenko v telefonátu zmiňovaném Zelenským ještě nemusel nutně myslet jako lest, je zřejmé, že případná ukrajinská odveta v podobě zásahu rafinerie by následně usnadnila nasazení běloruských vojáků na Ukrajině.
Na jaře 2024 Lukašenko už varoval, že pokud by ukrajinské drony napadly Mazyrskou rafinerii, byla by odveta „desetkrát silnější“, připomněl ruský opoziční server Meduza.
Lukašenko reagoval na zpravodajské informace, že Ukrajina tento útok zvažovala. Ukrajina od loňského jara podniká útoky drony na ruské rafinerie, aby snížila jejich kapacity.