Článek
Vystoupení Zelenského a Kellogga bylo podle Nikiforova zrušeno po jejich jednání, uvedla Ukrajinska pravda.
K příčinám se zatím ani jedna ze stran nevyjádřila. Kameramani tak mohli pořídit krátký záznam jen na začátku rozhovorů a pak museli z jednací místnosti odejít.
Prezident Zelenskyj nicméně na Telegramu večer informoval, že měl s Kelloggem „dobrý rozhovor“ o situaci na bojišti a o tom, jak vrátit všechny zajatce domů, a také o účinných bezpečnostních zárukách.
Trumpovu zvláštnímu vyslanci také podle svých slov potvrdil připravenost na „silnou, skutečně užitečnou dohodu s americkým prezidentem o investicích a bezpečnosti“ s odkazem na dříve Američany navrženou dohodu o využívání ukrajinských nerostných zdrojů.
Setkání se Sybihou
Kellog, který přijel do Kyjeva v době stupňujících se slovních výpadů amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Zelenskému, se ve čtvrtek sešel také s ukrajinským ministrem zahraničí Andrijem Sybihou. Ten uvedl, že na schůzce s Kelloggem vysvětlil vizi ukrajinské strany, jak dosáhnout „míru silou“, a zdůraznil nedělitelnost ukrajinské bezpečnosti a transatlantické bezpečnosti.
„Setkal jsem se s Keithem Kelloggem, abychom projednali cesty k obsáhlému, spravedlivému a trvalému míru. Potvrdil jsem ukrajinskou ochotu dosáhnout míru prostřednictvím síly a naši vizi potřebných kroků. Zopakoval jsem také, že bezpečnost Ukrajiny a bezpečnost transatlantiku jsou nerozdělitelné,“ zveřejnil na sociální síti X po jednání Sybiha.

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha
Trumpův zmocněnec po středečním příjezdu do Kyjeva uvedl, že přijel, aby naslouchal Ukrajincům. O den dříve zástupci Spojených států s představiteli Ruska jednali v Rijádu, rozhovory se týkaly i války na Ukrajině. Kyjev však na ně pozvánku nedostal.
Od té doby se vyostřily slovní výměny mezi Zelenským, který odmítl jednání s agresorem „o Ukrajině bez Ukrajiny“, a Trumpem. Šéf Bílého domu mimo jiné tvrdil, že nynější válku rozpoutala Ukrajina. Zelenskyj reagoval, že šéf Bílého domu žije v dezinformačním prostoru, Trump jej poté označil za „diktátora“.
Později ukrajinský prezident nasadil smířlivější tón a prohlásil, že „spolu s Amerikou a Evropou může být mír bezpečnější“ a „naše jednota je nejsilnější zárukou naší budoucnosti – bez (ruského prezidenta Vladimira) Putina, ale s mírem“.
Evropa je na prahu míru, soudí J. D. Vance
Podle amerického viceprezidenta J. D. Vance je po jednání v saúdskoarabském Rijádu „Evropa na prahu míru“, a to díky jednání s Ruskem.
„Jak ukončíte válku, pokud nejednáte s Ruskem?“ ptal se Vance delegátů konzervativní konference CPAC v Marylandu. „Opravdu věřím, že jsme na prahu míru v Evropě, poprvé za tři roky,“ podotkl dále.
Prohlásil také, že síla spojenectví USA a Evropy závisí na tom, „zde povedeme naše společnosti správným směrem“.
Ve vztahu k Evropě pak Vance uvedl, že největším nebezpečím pro ni je nelegální migrace. Lidé po celém světě podle něj mají právo vyjádřit opozici vůči migrantům.