Hlavní obsah

Základem mírové dohody Ruska a Ukrajiny má být podle USA nevýhodný návrh z Istanbulu

3:31
3:31

Poslechněte si tento článek

Mír na Ukrajině má vycházet z dohod v Istanbulu předjednaných na jaře 2022, řekl v neděli v rozhovoru pro stanici CNN americký vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff, který se v Rijádu účastnil jednání s Rusy. Tento návrh, který Kyjev dávno odmítl, je velmi nevýhodný pro Ukrajinu. Witkoff také zopakoval, že to nebylo Rusko, kdo vyprovokovalo válku.

Foto: Evelyn Hockstein, Reuters

Steve Witkoff

Článek

„K válce nemuselo dojít. Byla vyprovokovaná, neznamená to, že ji nutně vyprovokovali Rusové,“ řekl Witkoff v rozhovoru pro CNN. „Probíhaly tu nejrůznější rozhovory o vstupu Ukrajiny do NATO. To se nemělo stát, protože to byla hrozba pro Rusy. My musíme pracovat s těmito fakty.“

Witkoff nijak nezareagoval na to, když mu moderátor Jake Tapper připomněl, že ještě před invazí v roce 2022 Rusko v roce 2014 anektovalo Krym a zahájilo konflikt na Donbasu.

Zvláštní vyslanec, do jehož portfolia podle deníku New York Post nově spadá i Rusko, naznačil, kudy by měla vést cesta k dohodě. Vyjít by se mělo z toho, co domluvili ruští a ukrajinští vyjednavači v březnu 2022 v Istanbulu: „Rusové dávali najevo , že jsou připraveni to ukončit. Byla tu přesvědčivá jednání, která jsou zarámovaná v protokolu o jednáních v Istanbulu. Dostali jsme se velmi blízko tomu, že se mohlo něco podepsat. Myslím si, že použijeme tento rámec jako ukazatel směru k uzavření mírové dohody mezi Ukrajinou a Ruskem.“

Putin a jeho mír: Naše podmínky a znásilněná Ukrajina

Válka na Ukrajině

Witkoff v rozhoru připomněl, že byl před lety přítomen setkání Trumpa a Putina, které označil „za dlouhé, pozitivní a konstruktivní“. Konflikt musí skončit, protože si vyžádal podle jeho odhadů 1,5 milionu lidských životů. „Válku je bez ohledu na to, kdo ji začal, potřeba ukončit. V jejím důsledku bylo ztraceno příliš mnoho lidských životů a to nedává prezidentovi smysl. On chce být mírotvorným prezidentem.“

O nevýhodném návrhu Ukrajina dále nejednala

V Istanbulu předjednaný návrh však Ukrajina nikdy nepřijala, protože byl pro ni extrémně nevýhodný. Když se s ním začali Rusové ohánět, protože na něm jsou podpisy ukrajinských vyjednavačů, americké listy The New York Times a Wall Street Journal upozornily, že by podle ní mohla mít Ukrajina nanejvýš 85 000 vojáků, 342 tanky, 519 dělostřeleckých systémů a neměla by mít rakety s doletem na 40 km, které přitom měla ještě před invazí.

Dále se Ukrajina měla zavázat, že bude neutrální, čili nebude usilovat o členství v NATO. Dále přenechá Rusku Krym a části Doněcké a Luhanské oblasti. Výměnou za to by Rusko na zemi dále neútočilo.

Kyjev nemá zájem o podmínky předběžné mírové dohody, stěžuje si Putin

Evropa

Dohodu měly garantoval Británie, Francie, ČLR a samo Rusko. Tyto země by mohly anulovat jakékoli smlouvy Ukrajiny, které by byly v rozporu s dohodou.

Rusové tvrdí, že Ukrajinci dohodu odmítli na základě rady britského premiéra Borise Johnsona. Ten to odmítá. V té době se změnila situace, protože Rusové museli ustoupit od Kyjeva a najevo vyšla zvěrstva ruských vojáků v Buči a Irpyni.

Nebylo to špatné, hlásí Kreml. Jednání mezi Ruskem a USA v Rijádu skončilo

Válka na Ukrajině

Dohoda bez Kyjeva nebude, řekl Novinkám ukrajinský velvyslanec

Válka na Ukrajině
Související témata:
Steve Witkoff
Mírová jednání o Ukrajině

Výběr článků

Načítám