Článek
„Evropský parlament chce okamžité a úplné embargo na fosilní paliva! Žádný plyn, žádná ropa, žádné uhlí... Žádné evropské peníze pro Putinovu armádu!” okomentoval výsledek hlasování bývalý belgický premiér a europoslanec Guy Verhofstadt.
Myslím si, že dříve či později budou zapotřebí i opatření týkající se ropy, a dokonce i plynu.
Kromě plynu, ropy či uhlí rezoluce vyzývá také k co nejrychlejšímu zastavení importu jaderného paliva. To by se týkalo i Česka.
Podle rezoluce by měl být vypracován plán na zajištění bezpečnosti dodávek energie do EU. Prioritou by podle europoslanců mělo být také úplné a účinné uplatňování stávajících sankcí celou Unií a jejími mezinárodními spojenci. Obdobné sankce jako proti Rusku chtějí rozšířit i na Bělorusko, kde režim Alexandra Lukašenka podporuje ruskou invazi na Ukrajinu.
Evropští poslanci se na rezoluci zahrnující embargo na ruská fosilní paliva shodli většinou 513 hlasů, v Evropském parlamentu zasedá 705 poslanců. Proti jich bylo 22, 19 z nich se zdrželo hlasování. Po hlasování následoval potlesk europoslanců ve stoje.
Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová ve svém příspěvku napsala, že je potřeba zvýšit aktivitu v dodávkách zbraní ukrajinské armádě a přijmout další sankce, které by reflektovaly úroveň zvěrstev, které ruští vojáci páchají na ukrajinských civilistech.
Stronger action called for by @Europarl_EN in strong resolution following war-crimes in #Ukraine:
— Roberta Metsola (@EP_President) April 7, 2022
•immediate full embargo on Russian oil, coal, nuclear fuel & gas
•delivery of weapons to be stepped up
•more & harder sanctions reflecting level of atrocities#StandWithUkraine pic.twitter.com/9DGEumU96s
Šéf Evropské rady Charles Michel ve středu přiznal, že možnost s ukončením odběru ruské ropy a plynu bude muset sedmadvacítka aktivovat tak či tak, pokud chce vyvinout tlak na Moskvu, aby válku na Ukrajině zastavila.
„Myslím si, že dříve či později budou zapotřebí i opatření týkající se ropy, a dokonce i plynu,” řekl Michel v Evropském parlamentu.
Ve středu se neshodli
Hlavní představitelé EU zatím zvažují zákaz dovozu ruského uhlí - nikoli však ropy nebo plynu - jako součást nového balíčku sankcí v reakci na válečné zločiny v ukrajinské Buči.
BEZ KOMENTÁŘE: Zničená města Irpiň a ČernihivVideo: Reuters/AP
„Nyní se musíme zaměřit na ropu a na příjmy, které Rusko získává z fosilních paliv,” řekla evropským zákonodárcům předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Členské země EU se ale zatím na novém balíčku sankcí neshodly.
Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková v úterý uvedla, že EU už pracuje na plánu úplného ukončení nákupů ruských fosilních paliv.
Rakousko a Maďarsko se však postavily proti sankcím vůči ruské ropě a plynu. Nově znovuzvolený maďarský premiér Viktor Orbán například avizoval, že pokud Putin chce mít zaplaceno za plyn v rublech, tak mu bude platit za plyn v rublech. V této rétorice se výrazně odlišuje od zbytku lídrů členských států EU.