Hlavní obsah

Zabraly výhružky hackerů? Matka českého T-Mobilu odchází z Ruska

Petrohrad

Deutsche Telekom, mateřská společnost českého T-Mobilu, se rozhodla odejít z Ruska kvůli agresi na Ukrajině. Operátor o tom informoval ve čtvrtek večer. Stalo se tak jen pár dní poté, co hackeři vyhrožovali velkým společnostem, že je kvůli jejich podnikání v největší zemi na světě zničí.

Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Logo společnosti T-Mobile

Článek

Hackeři z hnutí Anonymous dali už v noci z neděle na pondělí firmám ultimátum, že budou cílem jejich útoků, pokud Rusko neopustí.

Na to promptně zareagoval například gumárenský konglomerát Bridgestone, který opravdu pozastavil v zemi výrobní i prodejní aktivity.

Ve čtvrtek pak zveřejnili hackeři opakovanou výzvu se seznamem společností, které se stanou terčem jejich útoků – a zde již figuroval Deutsche Telekom.

Telekomunikační společnost sice v Rusku neprovozovala žádné sítě a neměla zde ani žádné byznysové aktivity s ruskými firmami, ale v největší zemi na světě – především v Petrohradu – sídlil tým vývojářů softwaru, kteří poskytovali služby zákazníkům mimo Rusko.

Tuto dceřinou společnost nyní Deutsche Telekom zavírá, byť rozhodnutí nedává do souvislosti s výhružkami hnutí Anonymous.

„V uplynulých týdnech již Deutsche Telekom relokoval značnou část zaměstnanců a zároveň pracoval na zajištění, aby byl schopen i po zavření petrohradské pobočky poskytovat služby vývoje software mezinárodním zákazníkům nejlépe, jak dokáže,“ stojí v prohlášení společnosti.

Hackerské útoky prý v Česku nehrozí

Tuzemští klienti operátora se hackerských útoků obávat podle vyjádření společnosti nemusí.

„Vzhledem k tomu, že T-Mobile Czech Republic nebyl ve výzvě skupiny Anonymous explicitně zmíněn, považujeme toto riziko za nízké a v současné době neregistrujeme zvýšenou aktivitu související s potenciálními hackerskými útoky,“ uvedla pro Novinky.cz mluvčí T-Mobilu Zuzana Svobodová.

„Nicméně v rámci zabránění potenciálnímu riziku jsme přijali řadu opatření včetně spolupráce s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost a situaci pečlivě monitorujeme s cílem případnému útoku včas předejít,“ doplnila Svobodová.

Připomněla, že operátor je od začátku ruské invaze na straně Ukrajiny. Uprchlíkům poskytl více než 30 tisíc předplacených SIM karet, věnoval osm milionů korun na charitu a dál pomáhá na hranicích i v krajských asistenčních centrech.

Lenovo, Deutsche Telekom či Raiffeisenbank. Hackeři zveřejnili seznam cílů, které chtějí zničit

Bezpečnost

Cílem je Lenovo i Raiffeisenbank

Na seznamu cílů hnutí Anonymous je nicméně celá řada dalších společností – řada z nich působí i na českém trhu. Jsou to například firmy Lenovo, MSI, Acer, Asus, Knauf, Geberit, Metro, Emirates či Raiffeisenbank.

Ve čtvrtek vyřadili hackeři kvůli působení na ruském trhu tamní webové stránky největšího světového prodejce sportovního zboží Decathlon, francouzského prodejce pro domácí kutily a zahradnictví Leroy Merlin a francouzské nadnárodní maloobchodní skupiny Auchan.

V úterý se hackeři z KelvinSecurity Group přihlásili k útoku na potravinářský gigant Nestlé, načež zveřejnili 10 GB dat z interních systémů společnosti – jde o e-maily, přístupové údaje, ale například také o přehled obchodních klientů.

Sami to označili za první „varovný výstřel“, v útocích budou evidentně pokračovat, pokud Nestlé Rusko neopustí.

Nestlé nicméně krátce po útoku uvedlo, že hackeři se k datům dostali již v únoru, kdy „byla na krátkou dobu neúmyslně na internetu zpřístupněna některá náhodná a převážně veřejně dostupná testovací data B2B povahy, tedy obchodního vztahu mezi společnostmi“.

„Případ jsme rychle prošetřili a žádná další opatření už nebyla nutná. Kybernetická bezpečnost je jednou z našich hlavních priorit. Neustále monitorujeme IT prostředí a přijímáme veškerá opatření potřebná k zajištění naší kybernetické odolnosti,“ uvedla pro Novinky.cz mluvčí české pobočky společnosti Nestlé Tereza Skrbková.

První „varovný výstřel“. Hackeři zaútočili na Nestlé a zveřejnili citlivá data

Bezpečnost

Související články

Výběr článků

Načítám