Článek
Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který rozpoutala Moskva před téměř rokem svou invazí na Ukrajinu.
„Na záběrech pořízených 13. února nejsou vidět žádní lidé. Ale oni tam pořád jsou – někde mimo dohled, ve sklepeních a obranných pevnostech, se snaží přežít,“ popisuje AP. O lidské přítomnosti ve městě vypovídají stopy pneumatik na silnicích a lidské stopy na chodnících pokrytých sněhem. Z předválečných asi 80 000 obyvatel se jich několik tisíc odmítlo nebo nemohlo evakuovat. Velikost vojenské posádky, kterou Ukrajina ve městě rozmístila, je tajná.
Graffiti na zdech vyhořelého obchodu také ukazují, že zde jsou nebo byli lidé, píše agentura. „Bachmut miluje Ukrajinu,“ stojí na nich. Vedle je vyobrazená tvář vrchního velitele ukrajinské armády Valerije Zalužného, který drží dva prsty v gestu V – symbolu vítězství. „Bůh a Valerij Zalužnyj jsou s námi,“ píše se pod malbou.
Celý rozsah zkázy ve městě je ze vzduchu jasně vidět. Řady obytných domů jsou vykuchány, stojí jen jejich obvodové zdi, vnitřek ruin je vystaven sněhu a mrazu, popisuje AP. A také zvědavému oku dronu, který nahlédl mimo jiné do kuchyně jednoho z domů.
Kdysi intimní rodinné místo je nyní odhalené, jelikož mu chybí vnější stěna, líčí AP a upozorňuje například na talíře uložené nad dřezem. Jako by tam ještě někdo žil, poznamenává. Neporušený sněhový poprašek na stole však naznačuje, že obyvatelé jsou dávno pryč.
Bachmut zatím odolává a jeho ukrajinští vojáci se vzpírají nekončícím ruským útokům a ostřelování. Několikaměsíční boje o město si vyžádaly těžké ztráty a Bachmut postupně roste jako symbol ukrajinského odporu, upozornila AP. Obraně města už vzdává hold například populární ukrajinská kapela Antytila ve své skladbě nazvané Pevnost Bachmut.