Článek
Prokurátor Arturas Urbelis požár z loňského května nazval „teroristickým činem“ a řekl, že „je spojený s vojenskou rozvědkou, s bezpečnostními službami“. K tomuto závěru Litevci došli po vyšetřování prostředníků, kteří žhářství spáchali, informuje BBC.
„Vyšetřování litevské prokuratury potvrdilo naše podezření, že ruské tajné služby jsou zodpovědné za zapálení obchodních domů ve Vilniusu a ve Varšavě. Dobré vědět před vyjednáváním. Taková je povaha tohoto státu,“ vyjádřil se k závěrům vyšetřování na síti X polský premiér Donald Tusk.
Rusko je také viněno ze série žhářských útoků na evropské kurýrní společnosti z loňského července. Bezpečnostní experti podobné útoky označují za součást ruské „hybridní války“, která má za cíl podrýt evropskou podporu Ukrajiny. Rusko obvinění, že jsou jeho tajné služby zodpovědné za sabotáže napříč Evropou, odmítá.
„Zelenskyj se bojí míru jako svého rozsudku smrti.“ Rusové si dál vedou svou a průtahy s příměřím shazují na druhé
