Článek
Japonská společnost iQPS po dohodě s Kyjevem plánuje instalaci příslušného softwaru na platformy ukrajinské rozvědky do dvou až tří měsíců. Informuje o tom Kyiv Independent s odvoláním na časopis Intelligence Online. Zároveň deník informuje, že nemohl tato tvrzení bezprostředně ověřit. iQPS plánuje do roku 2026 vypustit sedmou pozorovací družici SAR.
Technologie SAR, která dokáže vytvářet dvojrozměrné nebo trojrozměrné obrazy krajiny nebo objektů, má široké vojenské využití. Může pomoci sledovat pohyb nepřítele a jeho techniky bez ohledu na povětrnostní podmínky, píše deník.
Obavy z konce americké podpory
Pozastavení vojenské podpory ze strany Washingtonu na přelomu února a března zvýšilo obavy ze státních škrtů a tím pádem i potenciální ztráty těchto klíčových systémů. Přestože USA vojenské podpoře po pokroku v jednáních daly znovu zelenou, obavy přetrvávají. Zároveň ale sílí i podpora ukrajinských spojenců. Zpravodajskou podporu Ukrajina momentálně získává od Francie nebo Velké Británie.
Ukrajinská armáda se do značné míry spoléhá na komunikační systém Starlink, který vlastní Elon Musk, blízký spojenec amerického prezidenta Donalda Trumpa a kritik vojenské pomoci Kyjevu. Francouzský satelitní operátor Eutelsat přislíbil, že rozšíří své operace na Ukrajině, zároveň ale upozornil, že v současné době nemůže nahradit 50 000 terminálů Starlink, které v zemi fungují, píše Kyiv Independent.
Japonsko v rámci pomoci Ukrajině poskytne také půjčku ve výši 472 miliardy jenů (více než 73 miliard korun). O podepsání této dohody informovalo ukrajinské ministerstvo financí minulý týden. Poskytnuté finance mají vykompenzovat ztrátu finanční pomoci ze strany Spojených států.