Hlavní obsah

Ukrajinská armáda se potýká s masivní dezercí

Během deseti měsíců letošního roku dezertovalo z ukrajinské armády více vojáků než za předchozí téměř dva roky války, píše web deníku Financial Times. Ukrajinští vyšetřovatelé zahájili 60 tisíc trestních stíhání proti vojákům, kteří opustili své pozice. Je to skoro dvojnásobek počtu případů za roky 2022 a 2023.

Foto: Reuters

Ukrajinští vojáci, ilustrační foto

Článek

List popisuje případ z konce letošního října, kdy 123. brigádu nasazenou ve východoukrajinském Vuhledaru opustily stovky vojáků. Všichni se vrátili do svých domovů v Mykolajivské oblasti, někteří tam uspořádali veřejný protest a požadovali více zbraní a výcviku.

„Přijeli jsme (do Vuhledaru) jen s automatickými puškami. Tvrdili, že tam bude 150 tanků, ale bylo jich 20… a nic, co by nás krylo,“ řekl důstojník ze 123. brigády, který hovořil s listem pod podmínkou zachování anonymity. Někteří z dezertérů ze 123. brigády se zase vrátili na frontu, jiní se skrývají a několik jich je podle místních úřadů ve vyšetřovací vazbě. Pokud budou muži odsouzeni, hrozí jim trest odnětí svobody až na 12 let.

Až sto tisíc mrtvých vojáků. Britský týdeník shromáždil informace o padlých Ukrajincích

Válka na Ukrajině

Důstojník listu popsal, že za téměř tři roky války se jeho muži ani jednou nevyměnili. Běžně by se měli muži po čtyřech týdnech vrátit na základnu, aby si odpočinuli, trénovali s novými rekruty a opravili poškozené vybavení.

„Nikdo, kur…, nepotřeboval Vuhledar,“ rozčílil se. Město bylo před více než rokem proměněno v trosky, takže podle něj nebyl žádný důvod ho bránit a vystavovat jeho muže nebezpečí. „Prostě je nechávají zabíjet, místo aby je nechali rehabilitovat a odpočívat,“ uzavřel.

Mluvčí 123. brigády na žádosti listu Financial Times o vyjádření nereagoval.

Muži ve vojenském věku mají zakázáno opustit Ukrajinu. Někteří využili příležitost a nechali se poslat do výcvikových táborů ve spojeneckých zemích a utekli. Například v Polsku z výcvikového střediska uteče každý měsíc asi 12 lidí, řekl polský bezpečnostní činitel, který nechtěl být jmenován. Varšavské ministerstvo obrany odkázalo se s otázkami týkajícími se dezertérů obrátit na ukrajinské úřady.

Zábor Ukrajiny nabral na obrátkách. V říjnu Rusové obsadili nejvíc území za celý rok

Válka na Ukrajině

Nárůst dezercí podle listu Financial Times zhoršuje již tak zoufalou situaci Kyjeva. Rusko na frontě díky převaze lidské síly postupuje nejrychleji od roku 2022. Ukrajina není schopna vojáky z fronty vyměňovat za vojáky z týlu, což vede k většímu počtu obětí i k tomu, že se mezi muži šíří strach.

Desítky vojáků v Mykolajivské a Záporožské oblasti deníku řekly, že jsou vyčerpaní, frustrovaní a bojují s problémy s duševním zdravím. Vojáci uvedli, že zatímco ukrajinští civilisté nechtějí, aby jejich země kapitulovala, mnozí z nich nejsou připraveni bojovat. Ačkoli ukrajinské ozbrojené síly čítají asi milion lidí, v aktivní službě se jich účastní jen asi 350 tisíc.

Na Ukrajině mají mimořádně špatnou pověst armádní náborová střediska, jejichž pracovníci někdy muže bili a chytali je přímo na ulicích nebo v prostředcích hromadné dopravy. Pochybnosti vyvolává práce zdravotních komisí, kdy se stává, že schvalují výjimky z vojenské povinnosti za úplatky.

Povolejte osmnáctileté. Bílý dům naléhá na Ukrajinu, aby urychleně snížila mobilizační věk

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám