Článek
Odchod zaměstnanců z Ukrajiny se dosud dotkl přibližně 60 procent firem, které odpověděly v průzkumu. "Dvě třetiny respondentů se domnívají, že náhrada je možná a žádoucí, 19 procent se domnívá, že by odcházející Ukrajince mohli nahradit zaměstnanci z jiných zemí," uvedl prezident HK Vladimír Dlouhý.
Do průzkumu se zapojilo zhruba 350 podnikatelů a firem, kteří zaměstnávají asi 6800 lidí z Ukrajiny.
Vzhledem k migračním vlnám by se lhůty udělování víz mohly podle viceprezidenta HK Radka Jakubského vyšplhat až na 100 dnů, což by bylo neúnosné. Komora proto koordinuje tyto kroky s ministerstvy vnitra a zahraničí, aby byl proces co nejrychlejší.
V Česku je 25 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, v Polsku půl milionu
Dlouhý dále upozornil, že mnoho Ukrajinců si při odchodu z vlasti nestihne vzít doklady o kvalifikačních předpokladech. "Hospodářská komora nabízí, aby je zaměstnavatelé u nás přijali a oni si během 30 dnů již při zaměstnání prokázali odbornou způsobilost. K tomu mohou napomoci naše profesní svazy," uvedl.
Amnestie pro nelegální pracovníky
HK dále podle Dlouhého uvažuje o amnestii pro nelegální pracovníky z Ukrajiny, kteří už dříve v České republice pracovali. Mohli by například zpět zaplatit symbolickou částku, když neplatili žádné odvody na sociální a zdravotní pojištění. Je to podle něj jedna z cest, jak reagovat na situaci na pracovním trhu.
V Česku bude od pátku platit nouzový stav
„Krátkodobě budou lidé z Ukrajiny chybět ve službách, pomocných pracích nebo ve zdravotnických zařízeních," řekl Dlouhý. Z dlouhodobého hlediska je podle něj třeba připravit se na příliv lidí z celé škály zaměstnanecké struktury.
V ČR se od začátku ruské invaze na Ukrajinu zatím zaregistrovalo 24 708 lidí, vyplývá z dat ministerstva vnitra. Ukrajincům pro překročení českých hranic stačí pas. Po příjezdu si požádají o povolení k pobytu, které platí čtyři měsíce. S tímto takzvaným vízem ke strpění mohou začít pracovat a nemusejí žádat o zvláštní pracovní povolení.