Článek
Wagnerovu skupinu (v ruském přepisu Vagnerovu) založil před osmi lety ruský podnikatel blízký Kremlu Jevgenij Prigožin. Ve státním registru není nijak zmíněno, že by šlo o soukromou armádu nasazenou v bojích. Hlavní činností je manažerské poradenství.
„Není jasné, nakolik bude právnická osoba ČVK Vagner Centr používána k správě polovojenské činnosti,“ uvedla britská rozvědka.
Upozornila také, proč byla zvolena jako hlavní právě tato činnost: „Soukromé vojenské společnosti (ČVK) jsou v Rusku nadále nezákonné navzdory vleklým diskusím o změně zákona.“ Zákon by měl umožnit existenci podobných kontraktorských společností, jaké využívaly například Spojené státy v Iráku.
Zběhlý wagnerovec popsal řádění ve skupině po příchodu naverbovaných vězňů

Rozvědka zmínila, že legalizace činnosti dlouhodobě neprůhledné skupiny pokračuje velmi rychle: „Prigožin se k založení Wagnerovy skupiny přiznal až v září 2022 a v říjnu 2022 už otevřela nablýskanou centrálu v Petrohradu.“
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 20 January 2023
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) January 20, 2023
Find out more about the UK government's response: https://t.co/5z9U167MxU
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/johkRTuMp8
Britská rozvědka uvedla, že majitel skupiny Prigožin zřejmě částečně financuje organizaci z rostoucích vládních kontraktů pro své další firmy. Takto by mohla získávat peníze přímo. „Registrace má zřejmě za cíl maximalizovat Prigožinův zisk a dále legitimizovat stále významnější organizaci,“ uvedli Britové.
Rozvědka odhaduje, že wagnerovci mají na Ukrajině asi 50 000 bojovníků, kteří hrají při ruské invazi na Ukrajinu klíčovou roli.

Majitel Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin je na seznamu osob hledaných FBI
Wagnerovci u nás verbují občany, zlobí se srbský prezident

Zběhlý wagnerovec popsal řádění ve skupině po příchodu naverbovaných vězňů
