Článek
Wagnerovu skupinu (v ruském přepisu Vagnerovu) založil před osmi lety ruský podnikatel blízký Kremlu Jevgenij Prigožin. Ve státním registru není nijak zmíněno, že by šlo o soukromou armádu nasazenou v bojích. Hlavní činností je manažerské poradenství.
„Není jasné, nakolik bude právnická osoba ČVK Vagner Centr používána k správě polovojenské činnosti,“ uvedla britská rozvědka.
Upozornila také, proč byla zvolena jako hlavní právě tato činnost: „Soukromé vojenské společnosti (ČVK) jsou v Rusku nadále nezákonné navzdory vleklým diskusím o změně zákona.“ Zákon by měl umožnit existenci podobných kontraktorských společností, jaké využívaly například Spojené státy v Iráku.
Zběhlý wagnerovec popsal řádění ve skupině po příchodu naverbovaných vězňů
Rozvědka zmínila, že legalizace činnosti dlouhodobě neprůhledné skupiny pokračuje velmi rychle: „Prigožin se k založení Wagnerovy skupiny přiznal až v září 2022 a v říjnu 2022 už otevřela nablýskanou centrálu v Petrohradu.“
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 20 January 2023
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) January 20, 2023
Find out more about the UK government's response: https://t.co/5z9U167MxU
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/johkRTuMp8
Britská rozvědka uvedla, že majitel skupiny Prigožin zřejmě částečně financuje organizaci z rostoucích vládních kontraktů pro své další firmy. Takto by mohla získávat peníze přímo. „Registrace má zřejmě za cíl maximalizovat Prigožinův zisk a dále legitimizovat stále významnější organizaci,“ uvedli Britové.
Rozvědka odhaduje, že wagnerovci mají na Ukrajině asi 50 000 bojovníků, kteří hrají při ruské invazi na Ukrajinu klíčovou roli.