Článek
„Reintegrace elektrárny do ruského jaderného průmyslu je hotový fakt a mezinárodní společenství nemá jinou možnost než ho přijmout. Předání kontroly nad Záporožskou jadernou elektrárnou Ukrajině nebo jakékoliv jiné zemi je nemožné,“ píše se ve vyjádření ruského ministerstva.
Rusové Záporožskou jadernou elektrárnu okupují od 4. března 2022, přičemž ji od té doby přesto několikrát ohrozily ruské útoky, jak připomíná server Ukrajinska pravda.
Pro Moskvu po třech letech podle vyjádření ministerstva nepřichází v úvahu ani sdílení kontroly nad elektrárnou. „Společný provoz Záporožské jaderné elektrárny s jakýmkoli jiným státem je rovněž nepřijatelný. Ve světové praxi takové precedenty neexistují,“ uvádí se ve vyjádření ministerstva.
Zelenskyj chce spolupracovat s USA na obnově okupované Záporožské jaderné elektrárny

Důležitým aspektem podle úřadu také je, že „úzká spolupráce mezi zpravodajskými službami NATO a Ukrajiny, které mají působivý sabotážní potenciál, znemožňuje byť jen dočasné povolení vstupu představitelů těchto zemí do Záporožské elektrárny“.
Americký ministr energetiky Chris Wright nedávno prohlásil, že v případě politického rozhodnutí by Spojené státy mohly kontrolu nad elektrárnou „bez většího problému“ převzít. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že se o vlastnictví Záporožské jaderné elektrárny s USA dosud nebavil, ale zdůrazňuje, že bez ukrajinského dozoru v provozu nebude.
Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledních týdnech začala zvyšovat své ekonomické požadavky vůči Kyjevu, které označuje za odškodnění za roky vojenské podpory. K již déle projednávané dohodě o ukrajinských vzácných nerostech tak přibyl návrh na správu ukrajinských elektráren, který by podle Washingtonu zároveň představoval bezpečnostní záruku pro Ukrajinu.
Americké vlastnictví ukrajinských elektráren by bylo nejlepší ochranou, navrhl Trump
