Hlavní obsah

Vývrtku už nevyberou. Sankce dolehly na kvalitu ruských dronů

2:48
2:48

Poslechněte si tento článek

Příslušníci ukrajinské protivzdušné obrany si v posledních měsících všimli nezvyklého chování ruských kopií íránských dronů Šáhid 136 označovaných jako Geran 2. Při prudké zatáčce začne být jejich let neřízený. Některé už vývrtku nevyberou, další ztratí výšku a stanou se snazší kořistí pro protiletadlovce. Rusko jich ovšem vysílá více.

Foto: Ukrajinská policie

Ukrajinská policie u noční verze kamikadze dronu z rodiny Šáhid 136 / Geran-2 / Garpija A1

Článek

Západní i ukrajinští analytici to připisují horší kvalitě součástí. Na vině je zřejmě malý elektromotor velikosti krabičky od cigaret, který ovládá řídicí plochy. Ukázalo se, že Rusové nyní kvůli sankcím museli začít využívat čínské motory, uvedl list The Washington Post.

Motory zřejmě nezvládají rychlé přestavení řídicích ploch. Příčin může být více, ale v každém případě je na vině horší kvalita.

Rusům se sice daří sankce obcházet přes některé třetí země nebo nakupují přes nastrčené postavy či se obracejí na zločinecké gangy pašeráků, ale mnohdy museli přejít ze západních komponent na čínské, indické či íránské.

EU navrhuje sankce na čínské firmy, které pomáhají Rusku ve válce

Ekonomika

Rusko se horší kvalitu snaží nahradit kvantitou, protože se mu daří zvyšovat výrobu. Dronů Šáhid/Geran 2 mnohdy vypouští i sto za den.

„Jejich dronů je někdy tolik, že nemůžete ani zvednout hlavu,“ uvedl bývalý náčelník ukrajinského generálního štábu Ihor Romaněnko. „Navzdory zhoršení kvality ruských zbraní to nemá velký efekt. Dosahují výsledků masovým nasazením,“ dodal.

Efekt sankcí na kvalitu

Nižší kvalita je vidět nejen u dronů, ale i u rostoucího počtu raket a granátů, které minou cíl. Několik amerických představitelů na základě těchto zjištění řeklo, že je to důkaz funkčnosti sankcí.

„I když jsou sankce schopni obejít, zvyšuje jim to náklady,“ uvedl Max Bergmann, který má ve washingtonském Centru pro strategická studia na starost oblast Eurasie včetně Ruska.

Kristofer Harrison z virginské společnosti DPK, který monitoruje nezákonné sítě zajišťující Rusku a dalším zemím komponenty ze sankčních seznamů, zmínil, že i když Rusko získává z Číny čipy a motory pro drony, u jiných věcí se mu nedaří najít náhradu. To je případ vysoce kvalitních maziv, která umožňují provozovat tanky i za mrazů, nebo numerických obráběcích a jiných strojů, které jsou potřeba i pro výrobu dronů.

„Rusko přišlo po studené válce o většinu svého strojírenství a bez něj nemůže vyrábět ani automaty AK-47,“ uvedl Harrison. Navrhuje i postup proti Rusku: „Nemusíme Rusko uklidňovat obětováním Ukrajiny, stačí mu odepřít techniku pro obrábění kovů.“

Lidé přicházejí o ruce a nohy. Rusové pokračují v lovu obyvatel Chersonu drony

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám