Hlavní obsah

Vyslání mírových sil na Ukrajinu povede ke třetí světové válce, vyhrožuje Kreml

2:39
2:39

Poslechněte si tento článek

Přítomnost mírových vojsk na Ukrajině je podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova „absolutně nepřijatelná“. Stejně to vidí i šéf ruské Bezpečnostní rady a dřívější ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který se nechal slyšet, že by tento krok rozpoutal třetí světovou válku. Evropu obvinil z přípravy vojenského konfliktu s Ruskou federací.

Foto: Profimedia.cz

Ruský exministr obrany Sergej Šojgu

Článek

Šojgu prohlásil, že rozmístění mírových sil na „historickém území Ruska“ by mohlo vést k přímému střetu Ruska s NATO. „Rozumní politici v Evropě chápou, že realizace takového scénáře by mohla vést k přímé konfrontaci mezi NATO a Ruskem a následně ke třetí světové válce,“ řekl v rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu TASS.

Podle jeho slov navíc západní země údajně připravují útok na Rusko. „V Evropě se rozvíjí otevřená kampaň na přípravu vojenského konfliktu s Ruskou federací,“ uvádí s tím, že podle jeho informací se diskutuje o termínech konfrontace do tří až pěti let. „Do roku 2030 chtějí být evropští politici a vojáci připraveni s námi bojovat,“ řekl v rozhovoru pro agenturu.

Přestože vyjádření Ruska přichází v reakci na záměry EU, Velké Británie a dalších států vyslat vojenský dohled na Ukrajinu, Šojgu ve svých tvrzeních o přípravách Západu na válku s Ruskem neuvedl žádné konkrétní důkazy.

Velká Británie a Francie zvažují možnost vyslání vojáků na Ukrajinu s primárním cílem pomoci při výcviku ukrajinských ozbrojených sil k lepší obraně proti Rusku. Vyslat misi ale plánují i k zajištění budoucího příměří.

Rozmístění západních mírových sil na ukrajinském území podle mluvčího Kremlu Peskova ohrožuje globální bezpečnost. „Pokud jde o diskusi o umístění tzv. vojenských kontingentů na ukrajinském území, ano, to je pro nás naprosto nepřijatelné,“ uvedl na pozadí vyjádření ministra obrany.

V rámci dalšího rozhovoru pro TASS Šojgu vyjádřil, že pokud bude Rusko čelit „nepřátelským akcím“ Evropy, bude se bránit jadernými zbraněmi. Rusko od začátku plnohodnotné invaze v únoru 2022 opakovaně vyhrožovalo jadernými zbraněmi Ukrajině a Západu. Tyto hrozby se zatím nenaplnily, Kreml si ale vyhrazuje právo použít jaderné zbraně v reakci na agresi proti sobě nebo svému nejbližšímu spojenci, Bělorusku.

Výběr článků

Načítám