Hlavní obsah

Vyřaďte z učebnic slova Kyjev a Ukrajina. Ruská nakladatelství dostala příkaz shora

3:40
3:40

Poslechněte si tento článek

Z nových učebnic literatury pro 5., 7. a 9. ročník ruských škol byly odstraněny zmínky o ukrajinském původu spisovatele Nikolaje Vasiljeviče Gogola a o Ukrajině obecně. Podle ruského exilového webu Vjorstka šlo o záměrný zásah na základě pokynů z nejvyšších míst.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Jak nyní s odkazem na Vjorstku upozornila agentura Unian, bývalá pracovnice nakladatelství Prosveščenije, které učebnice připravovalo, uvedla, že redakce dostaly nařízení vyřadit slova jako „Kyjev“ nebo „Ukrajina“.

„Existuje příkaz shora napsat jednotné učebnice. Byl to přímý pokyn od redakce Prosveščenije: v učebnicích nesmí být slova ‚Kyjev‘, ‚Ukrajina‘ a podobná. Měli velmi krátké termíny, snad jen dva měsíce. Hledali autory, ale všichni slušní lidé to odmítli,“ popsala.

Do roku 2022 měly ruské školy možnost výběru různých učebnic: učitel si mohl sám zvolit učebnici ze seznamu doporučeného ministerstvem školství. V dubnu 2021 Vladimir Putin kritizoval současné učebnice a v září 2022 přijala Státní duma změny zákona „O vzdělávání“, které stanovily jednotné učebnice pro každý předmět.

Konkrétně ve starší učebnici stálo, že Gogol „se zamiloval do ukrajinských pohádek, písní a pověstí“. V nově přetisknuté verzi, tedy ve vydání z roku 2023, zůstává zmínka pouze o „lidových pohádkách“.

Z jeho životopisu v učebnici zmizelo i označení jeho rodiště – Velké Soročince – jako místa ležícího na území dnešní Ukrajiny. Také z povídky Štědrovečerní noc bylo slovo „Ukrajina“ vymazáno.

Změny v učebnicích nejsou ojedinělé. V rámci snahy o ideologickou jednotu zavedla ruská vláda systém jednotných učebnic a přepisuje i další části výuky. V dějepise se třeba již dva roky popisuje válka na Ukrajině jako „speciální vojenská operace“ a Západ je obviňován z destabilizace regionu.

Současně se do výuky vrací sovětská literatura – např. „Jak se kalila ocel“ od Nikolaje Ostrovského a „Mladá garda“ od Alexandra Fadějeva – a zmiňovaný Gogol, klasický ruský autor a dramatik ukrajinského původu, je tedy stále více prezentován jako ryze ruský spisovatel bez vazby na Ukrajinu.

Ukrajina rovněž příliš nechce ruské klasiky

Ovšem i Ukrajina v tomto ohledu reagovala na geopolitickou situaci a „odnesli“ to někteří ruští klasici. Už v létě 2022, půl roku po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, informoval server The Kyiv Post, že v tamních školních osnovách zůstávají jen ti ruští autoři, kteří byli spjati s Ukrajinou svým životem nebo tvorbou.

„Spisovatelé, kteří psali v ruském jazyce, ale jejichž tvorba byla úzce spjata s Ukrajinou, nebo kteří se na Ukrajině narodili či žili v zemi dlouhou dobu nebo se věnovali ukrajinské tematice – ti zůstanou ve školních osnovách,“ zdůraznil tehdy Jurij Kononěnko z ukrajinského ministerstva školství.

„Kupříkladu Nikolaj Gogol – to je fakticky náš ukrajinský spisovatel, který učinil mnohé pro ukrajinskou kulturu. Nebo Vladimir Korolenko. Bude se probírat také dílo Michaila Bulgakova Psí srdce,“ zmínil.

Výběr článků

Načítám