Článek
Reportáž agentury AP byla natočena 15. března, tedy den předtím, než bomba zasáhla největší kryt ve městě pod mariupolským divadlem, kde se měly ukrývat stovky lidí.
Ve čtvrtek úřady oznámily, že kryt vydržel a začíná záchrana přeživších. Pro lékaře je tato dobrá zpráva kapka v moři beznaděje.
Z krytu pod troskami divadla v Mariupolu zatím vysvobodili 130 lidí
Sklepení jedné z mála nemocničních budov, které ještě nebyly zasaženy raketou či bombou, nyní slouží jako pohotovost, porodnice i márnice.
„Tohle je náš sklad potravin,“ říká doktor Valerij Dengar unaveným hlasem. Nyní se ze skladiště stala improvizovaná márnice. „Nevím, co s těly uděláme. Jak je pohřbíme. Do masového hrobu? Nemám tušení,“ dodává Dengar.
Nemocnice v 17. obvodu je jako jediná ve městě vybavená márnicí, jenže ta už je beznadějně plná.
Smrt se nevyhýbá ani dětem. Dengar pomalu rozbaluje deku, ve které se ukrývá tělíčko třítýdenního novorozeněte. V polních podmínkách mu doktoři nedokázali pomoc. „Jeden si zvykne na všechno, ale tyhle obrázky večer z hlavy prostě nedostanete,“ tiše pronese lékař.
V improvizované porodnici se ozývá pláč dětí, které měly víc štěstí. Z části jsou z porodnice, kterou zasáhla ruská raketa před pár dny. Nad nimi je deka, která je má krýt proti případným střepům skla, kdyby budova dostala zásah.
Mrtví na ulicích, žádná voda, léky ani potraviny. Město duchů Mariupol
„Pomozte Mariupolu. Jsou zde zabíjeny ženy a děti. Nemocnice jsou přeplněné,“ prosí obyvatelka Olga Budková, která v nemocnici vypomáhá.
Doktoři a sestry zatím dál pokračují ve své práci nejlépe, jak dovedou. Vyhlídky, že by se v nadcházejících dnech situace jakkoliv zlepšila, jsou však mizivé.