Článek
Vysoký představitel kanceláře prezidenta řekl listu, že Jižní Korea cítí potřebu zřídit tým monitorující severokorejské vojáky a situaci na bojišti: „Je naší povinností pozorovat, analyzovat a monitorovat severokorejské válečné aktivity proti našim přátelům na Ukrajině. Skutečnost, že by Severní Korea mohla přes válku na Ukrajině získat skutečné bojové zkušenosti a naučit se techniku moderní války, by se mohla vrátit jako přímé vojenské ohrožení nás.“
„Máme legitimní potřebu analyzovat jejich aktivity a cítíme potřebu proaktivně ustavit tým, který bude sledovat vojenské aktivity severokorejských vojáků a to, jak postupuje situace na bojišti,“ dodal úředník z Modrého domu, což je sídlo prezidenta.
Jihokorejská Národní zpravodajská služba v úterý při slyšení v parlamentu nevyloučila možnost vyslání vojenských pozorovatelů na Ukrajinu a jejich případné zapojení do výslechů severokorejských zajatců.
Vojáci KLDR se vrátí z Ukrajiny v pytlích na mrtvoly, řekl americký velvyslanec v OSN
Spor o ústavnost
Jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjun ve čtvrtek oznámil, že může rozhodnout o vyslání týmu pozorovatelů bez schválení parlamentu. Řídí se prý nařízením o vyslání vojáků do zahraničí platným od roku 2009.
Opoziční strany hrozí pokusem o odvolání ministra obrany, pokud bude vyslán na území Ukrajiny jediný jihokorejský voják. Jihokorejský právní expert Lim Či-bong však upozornil, že toto nařízení nemá oporu v ústavě.
Jihokorejská agentura Jonhap už 22. října citovala představitele jihokorejské armády, že Jižní Korea zvažuje vyslání vojáků na Ukrajinu. Mělo by jít o zpravodajce, kteří by sledovali taktiku severokorejských sil a jejich bojové schopnosti.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý prohlásil, že se svým jihokorejským protějškem projednával možnost rozšířené spolupráce ve zpravodajské oblasti.